25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Северна Кореја го пријави првиот смртен случај од Ковид

НАЈЧИТАНО

Северна Кореја ја пријави својата прва смрт од Ковид-19 во петокот, еден ден откако првпат призна дека вирусот избувнал во земјата.Државната новинска агенција КЦНА објави шест смртни случаи од бранот треска кој брзо се шири, од кои еден е позитивен на омикронската варијанта на коронавирусот.

Агенцијата објави дека, од април, повеќе од 350.000 луѓе имале треска „за краток временски период“, додавајќи дека најмалку 162.200 од нив биле „целосно излекувани“ од тогаш.Агенцијата соопшти дека причината за треската „не може да се идентификува“ и дека таа „експлозивно се проширила низ целата земја“.

Не е јасно колку луѓе всушност се заразени со коронавирус.Набљудувачите велат дека бројките укажуваат на потенцијалниот обем на епидемијата на вирусот во земјата. Експертите долго време предупредуваат дека Северна Кореја ќе има потешкотии да се справи со големата епидемија поради несоодветноста на нејзиниот здравствен систем.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нареди заклучување низ целата земја во четвртокот и сите градови мора да бидат затворени. Нејасно е како граѓаните ќе се снабдат со основните потреби бидејќи им е наредено да останат дома.

Според ОН, голем дел од населението од речиси 26 милиони луѓе е неухрането.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО