18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Северна Кореја во карантин поради коронавирус

НАЈЧИТАНО

Северна Кореја нареди строго национално заклучување откако официјално беа потврдени првите инфекции со коронавирус во земјата.

Државните медиуми објавија епидемија на омикронската варијанта на коронавирусот во главниот град Пјонгјанг, но не го прецизираа бројот на заразени.

Државната новинска агенција КЦНА објави дека лидерот на Северот, Ким Џонг-ун, ветил дека ќе ја искорени епидемијата, која ја нарече „сериозна итна состојба“ што го проби „карантинскиот фронт“ на земјата.

Набљудувачите, сепак, веруваат дека вирусот е присутен во земјата долго време.

Тие тврдат дека 25 милиони граѓани се ранливи на вирусот бидејќи Северна Кореја одби да спроведе програма за вакцинација против Ковид, отфрлајќи ги понудите на меѓународната заедница за снабдување на здравствените установи со милиони вакцини AstraZenec и Chinese Sons минатата година.

Загриженоста е покрената и за лошиот здравствен систем на Северна Кореја.

Главното средство за борбата на Северна Кореја против Ковид беше затворањето на границите на земјата во јануари 2020 година.

Ова, сепак, го спречи влезот на основните прехранбени производи во земјата, што доведе до одреден недостиг на храна и нарушувања на економијата.

Јужнокорејската влада соопшти дека ја обновила својата понуда за хуманитарна помош за Северот, како одговор на веста за избувнувањето. Пјонгјанг се уште не одговорил на понудата, пренесува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО