7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Северина: Не смеев да настапам во Брчко во тренерка во боите на Украина

НАЈЧИТАНО

Популарната хрватска пејачка Северина во вторникот настапи во Брчко на Трг младих и пред публиката се појави во тренерка што предизвика низа реакции, а денеска објасни зошто настапувала во таа облека.

За концертот во Брчко таа и нејзиниот тим подготвија тренерки во сина и жолта боја како симбол на поддршка за Украина, а како што рече и во боите на БиХ, но организаторите не и дозволија да настапи во таа облека. што таа го потврди.

„Конечно еднаш можам да потврдам дека некои гласини за мене се вистинити. Така, Алија Сиротановиќ, признавам дека во Брчко настапував во тренерки во неутрални бои (а според некои ја навредив публиката), а причината за тоа е токму тоа што со облеката не навредувам дел од публиката. Според локалните окружни политичари. Така, само за настапот во Брчко ги натерав да шијат тренерки за цел бенд во боите на БиХ и украинското знаме. Политичкото раководство на округот беше толку исплашено што заборави дека знамето на нивната земја е во боја како и нападната Украина. Па, тоа беше БИХ – не БИХ. И јас не би го завршил! И единственото нешто што морав да го сменам беше патувачкиот тренер. Дека се што ви кажувам е вистина, потврдува и приложената фотографија од шаторот. Како и да е, извинување до публиката… Слава на Украина! Да живее Босна и Херцеговина и сите луѓе со добра волја во неа“, објави Северина на својата официјална Фејсбук страница.

Северина настапи на Младинскиот плоштад по повод 22-годишнината од округот Брчко, во организација на окружната влада на Брчко.

Рускиот амбасадор во БиХ, Игор Калабухов, денеска демонстративно ја напушти церемонијата по повод 22-годишнината од прогласувањето на округот Брчко, бидејќи шефот на Делегацијата на ЕУ во БиХ, Јохан Сатлер, зборуваше за руската воена интервенција во Украина.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО