2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Северина на суд поради заканувачки пораки: „Ќе те бркам цел живот“

НАЈЧИТАНО

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ е обвинета од државното обвинителство во Загреб за две наметливи однесувања кон Љиљана Клингер, директорка на загрепското училиште во кое посетува нејзиниот син со Милан Поповиќ, и Гордана Буљан Фландер, поранешна директорка на Поликлиниката за заштита на деца и Младите во градот Загреб. Северина на двајцата им испратила повеќе од 150 пораки, главно со непримерна и навредлива содржина, а за разлика од Клингер која на некои нејзини пораки одговарала и истовремено ја молила да престане да ги испраќа, Буљан Фландер воопшто не одговорил на нив. Обвинителството, за кое пораките биле навреда и заплашување со цел малтретирање, во поднесениот обвинителен акт бара судот да ја осуди пејачката на десет месеци условна казна со три години пробен период, пишува Јутарњи.хр. Северина со пораки го преплави и мобилниот на Гордана Буљан Фландер Според обвинението, од 4 јули до 20 октомври 2021 година, Северина на Љиљана Клингер и испратила повеќе од сто пораки преку мрежата WhatsApp, во кои меѓу другото напишала: „Каде е мојот омилен режисер? Дали сте контактирале со донаторот? Дали си свесен дека ќе те прогонувам до крајот на мојот живот поради сите непријатни работи што ми ги направи мене, другите мајки и учителките? Син ми ми даде изјава во Хајнцел за тоа што му направиле учителите поради тебе, стара куца грда бабо. Поради тебе доживеа стрес и му беа извадени прстите. Но, нема да се извлечеш со тоа. Ќе седиш, ќе трепериш и ќе се тресеш како што јас се тресев кога ми го малтретираше детето. А за лажни пријави имаш уште една казна бабо. (…) Мора да сносите одговорност за вашите злодела, тоа се последиците од вашата комуникација. Имаш синкопа за да не се сеќаваш што направи? Не ти одговара да бидеш портир на врата, а камоли директор. Ти си скапаниот заб на ова општество. Ти го испрати моето дете кај Хајнзелова кога имаше седум ипол години, па бабо ќе те задавев со раце. (…) Сега ќе се пишуваат работи за тебе Љиља, за твоите деца, твојот маж, можеби имаш и љубовник, ќе ја објавам твојата фотографија и ќе напишам: Таа ми го зеде детето. Во пензија ќе седите по судови…“ Од 29 јули до 27 септември 2021 година, Северина го преплави мобилниот телефон на Гордана Буљан Фландер со пораки: „Јас лично ќе им платам на адвокатите за сите оние жени што ги малтретиравте. Сакам да се плашите и да треперите и да го чекате денот кога сите ќе бидете уапсени. Исто како што плачеа и се плашеа за децата што им ги продадовте на нивните татковци за да ги купат тие кичести сандали и чанти. Сте закопале доволно жени за да тужите некој друг. Поликлиниката не ти е задник како што си замислил. Дали би тужеле некого после се што сте им направиле на жените? Сето ова ќе оди на мојот Фејсбук и Инстаграм. Имам 2,3 милиони следбеници и ќе ги прикачам сите стихови на Јелена Џиндра. Знаеш дека го пријавив Реџепи во УСКОК? И јас те пријавив. Доста е уште од тој блаж на разни емисии, ќе ти ги ставам сите глави на фејсбук и инстаграм да те видат, се надевам за последен пат во медиумите. Освен ако не припаѓате во делот „Известуваме од Реметинац“. А тоа што го туркате Милановиќ по Бандиќ… тоа е стварно мрзливо… тоа е само… стара трговска варијанта… потрошив 1,5 милиони евра на 67 судски процеси против Милан, кои најмногу ги губеше. Останатото ќе го потрошам за вас останатите кои сте скапаниот заб на ова општество. Па, добро, добро!“ Северина во своја одбрана рече и дека по судското рочиште во јули минатата година почнала да комуницира со директорот, но напоменува дека оваа комуникација трае последните четири години. „Директорот ми дозволи да имам таква комуникација. Се работи за државно училиште кое одговара на Република Хрватска и неколку пати сум ги пријавувал во Министерството, а директорот постојано ми кажува дека училиштето е приватно. Инаку, училиштето доби донација од 150.000 куни од Милан Поповиќ. Ова го дознав од детето затоа што рече дека тато лошо го направил игралиштето и дека е црвено за џабе. Директорката е субјективна, а Центарот за социјална работа не реагираше“, изјави Северина во своја одбрана, истакнувајќи дека благодарение на неа, кога испратила надзор од Министерството, во нејзиниот случај биле откриени 21 неправилност. Таа се осврна и на тоа што во пораките напишала и „Е а па па“ и појасни дека тоа е алузија на ЕАПАП, односно на „организација која се занимава со теоријата за отуѓување на децата од нивните родители“. „Тоа е доскочица, што во жаргон значи и збогум, па имаше метафорично значење. Луѓето кои тргуваат со деца се најлошото нешто што се случило во оваа земја. Фландер и Клингер не ги почитуваат судските одлуки, сакаа да бидат во весник, а Фландер сака да биде на ТВ, па и пишав дека има уште доста од тие срања на ТВ. И мислам дека сакаа да ги примаат моите пораки. Сепак, изненаден сум што ме пријавија и што ДОРХ реагираше толку брзо додека не се постапува по пријавата против Клингер. Првата пријава е поднесена поради инцидент на 11 октомври кога Клингер го држела детето два часа на училиште. Тогаш се извинив дека имам повреден рбет, но Клингер тогаш ја игнорираше судската одлука бидејќи таткото испрати мејл во кој не му дозволува на мојот поранешен сопруг Игор Којиќ да го земе детето, па беше повикана полиција. Јас сум единствената мајка во Република Хрватска која нема одобрен т.н листа за собирање, додаде пејачката која ја обвинува директорката на училиштето дека се однесува како сопственичка на училиштето и дека поради донациите на Поповиќ во училиштето ја малтретира и пишува лажни писма против неа.

Поднесени повеќе од 100 тужби
Против Северина, како што самата тврди, биле поднесени над 100 тужби, од кои 70 Поповиќ преку адвокат, а останатите Центарот за социјална работа на тоа училиште. Таа се присети и на една епизода што се случи на денот на погребот на Милан Бандиќ.

„Ивица Ловриќ ја остави директорката на училиште без маска, иако носеше круна. Го запрев бидејќи го препознав од весникот. Го прашав дали е Ивица Ловриќ, на што тој потсмевно се насмеа. Му реков дека тој и Реџепи треба да се ослободат од моето дете. Инаку, училиштето постојано го менуваше правилникот поради Поповиќ, а директорот до судот праќаше вештачења против мене, врз основа на кои ми беше одземено детето. Таа дури и го повлече моето дете од веронаука затоа што Поповиќ го крсти детето. Затоа и пишав на Порфирија кога дојде светата причест, бидејќи Порфирија е поголема од Степинац.

Детето ми го одземаа, никој не може да ми надомести за 20-те месеци што ги поминав без него, а тоа е се затоа што дојде богат човек со пари. Бев во состојба на шок и се чувствував како овца што треба да ја стрижат пред судијата Тео Голуб. Жртвите беа мотивирани да се бранат и се што незаконски правеле, па ме пријавија. Фландер се сретна со Реџепи, кој влијаеше на пишувањето на наодите. И двајцата од своите позиции влијаеле на одлуката во судската постапка, како и Реџепи, така што во случајов на местото на обвинетиот седи погрешен човек.

На крајот, Фландер си поднесе оставка поради низа неправилности и ја напушти работата во ТВ. Сите тие се криминалци, а со тоа и криминална група. Не ме интересираат нив, туку само моето дете кое ми е најважно на светот, а училиштето сето тоа го направи поради донации“, заклучи Северина во обвинителството, спомнувајќи ја и претставката против др. Гзим Реџепи дека влијаел на вештакот што сведочеше во нејзиниот случај и против кого се води правна постапка.

Поради комуникацијата со Северина, потценување е да се каже дека Љиљана Клингер и Гордана Буљан Фландер се вознемирени. Како директорка на училиштето, Клингер смета дека е толерантна кон сите родители, односно кон нивните фрустрации и несоодветната комуникација што понекогаш ја имаат кон неа.

„Откако нејзиното дете се запиша на училиште, Северина беше крајно непријатна кон мене и кон наставниците со кои стапи во контакт. Кога сакала да го запише своето дете на меѓународна програма на англиски јазик, немала согласност од таткото за тоа, па тоа го сфатила како непријателски чин“, изјави Клингер.

Таа издвои еден инцидент од почетокот на учебната 2019 година кога Игор Којиќ, тогашниот сопруг на Северина Вучковиќ, дошол да го земе нејзиниот син на училиште.

„Иако родителите не се договориле за „пик-ап“ списокот на обврски, наставничката не можела да го пушти детето да оди со Којиќ, па била известена полицијата. Недолго потоа, Северина преку дежурните наставници вербално ми кажа: „Кажи му на директорката, наскоро бивши, дека сè сум договорил и дека таа е следна во редот, па ќе знае што значи тоа“. Го сфатив како закана и пријавив во полиција.

После тоа, детето не одеше на училиште 45 дена и го известив Центарот за социјална работа, па Северина мене и наставничката ги изложи на медиумска хајка. Истата година, доживеав непријатност кога се возев дома во близина на центарот Importanne за време на Advent. Игор Којиќ го возел автомобилот, а Северина била на задното седиште со детето. Којиќ користеше мегафон од автомобилот во кој пишуваше: „Клингер курва“ и други погрдни зборови“, се извини и Клингер.

Таа откри и како Северина во една прилика обвинила наставничка која воопшто не работи во училиштето дека повредила дете. Секоја средба со Северина, додаде таа, претставувала потенцијална опасност некому да му се закани, па секое заминување на нејзиниот син од училиште било стрес за сите.

„Поради нејзиното однесување моравме поинаку да ја организираме работата и обезбедивме присуство на две учителки и камера кога момчето го напушти училиштето. Ги нападнала вработените во училиштето и вербално и писмено… За нејзиното однесување доволно говори и податокот дека наставничката што ја одредив да биде наставничка на часот на кој присуствувал нејзиниот син. Припадниците на стручната служба и се јавуваа на Северина Вучковиќ во училиштето неколку пати секоја година, но таа или немаше да го прими повикот или ќе и беше полно сандачето за електронска пошта или не одговараше“, изјави Клингер.

Таа го опиша и настанот од минатиот јуни кога децата одеа на теренски часови. Тогаш Северина, тврди таа, пред училиштето, пред децата да се качат во автобус, наместо да ја поздрави, и рекла: „За среќа, Бандиќ почина, јас се грижев за Ловриќ, за Гзим и те оставив за крај“. .

Сето ова беше шокантно и вознемирувачко за директорката на училиштето, па дури го внесе во контекст со сообраќајниот инцидент што се случи во март 2020 година на улицата Масарикова кога непознат автомобил ја турна од патот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО