23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Северина: Вечерва заврши окупацијата на жените кои со години маршираат низ градовите

НАЈЧИТАНО

Денеска во повеќе хрватски градови се одржува протест наречен „Доста! Уништување на јавното здравје и занемарување на здравјето на жените!“ во знак на солидарност со Мирела Чавајда и сите жени на кои им е ускратен законски загарантиран абортус и други форми на здравствена заштита во Хрватска.

На протести повика и пејачката Северина Вучковиќ.

„Окупацијата на една жена, која се појави од никаде и со години маршираше низ градовите, вечерва конечно заврши. Вечерва има ДОСТА „Ж“ кои јавно, а и министерот и лекарите тајно, работат против ЖЕНИТЕ и ЗАКОНОТ. Доста е од нејзината СЕКТА и сите нејзини следбеници, кои без емоции, емпатија, хуманост и сочувство (наспроти нивното име) се залагаат за она што нема врска со животот.

Тоа е доволно! Денеска во 18:00 часот во Риека (Јадрански плоштад), Осиек (Плоштад Слобода), Сисак (во близина на часовникот), Шибеник (Пољана), Сплит (Народни трг), Задар (Народни трг), Корчула (Споменик), Пула (Портарата). Плоштад) ) и Загреб (Трг бана Јелачиќа), каде што доаѓам и јас… Се гледаме“, напиша Северина.

Да потсетиме, освен во Загреб, граѓани протестираат и во Пула, Сисак, Риека, Сплит, Шибеник, Осиек, Задар и Корчула.

Протестите во сите градови почнуваат во 18 часот, а поттикнати од случајот со одбивање на здравствена заштита на Мирела Чавајда во здравствените установи во Загреб, која храбро зборуваше за нејзиното ужасно искуство, омаловажување и малтретирање во јавниот здравствен систем поради тешка ситуација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО