2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Северен Доњецк пред пад: Русите го уништија последниот мост

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руските сили ги отсекоа сите патишта за евакуација на жителите на источниот украински град Северен Доњецк со уништување на последниот мост што го поврзува со градот што го држат Украинците од другата страна на реката, изјави украински официјален претставник.

Руските сили „се обидуваат да се консолидираат во централниот дел на градот“, соопшти во вторникот украинската војска во дневниот преглед на конфликтите во различни делови на земјата.

„Ситуацијата во Северен Доњецк е исклучително полоша – Русите уништуваат облакодери и азот“, рече во телеграма Серхи Гајдаи, гувернер на областа Луганск. Ден претходно тој рече дека стотици цивили се собираат во областа на хемиската фабрика Азот, која ја гранатираат руските сили.

Украина се повеќе бара повеќе западно тешко оружје за да помогне во одбраната на Северен Доњецк, за кој Киев вели дека може да биде клучен за битката за источниот регион Донбас и самата војна, која сега е во четвртиот месец.

Во понеделникот Гајдај на социјалните мрежи рече дека околу 70 отсто од градот е под непријателска контрола, а уништувањето на последниот мост на реката кон Лисичанск значи дека сите цивили се уште во северен Доњецк се заробени и дека е невозможно да се достави хуманитарен материјал. .

Во украинскиот извештај за воената ситуација се наведува дека непријателот „создава услови за офанзива на Славјанск“, а офанзива врз градовите Лиман, Јампил и Сиверск – западно од Северен Доњецк и Лисичанск.

Во понеделникот доцна навечер, претседателот Володимир Зеленски рече дека битката за источен Донбас ќе помине како една од најбруталните во европската историја.

Руските сепаратисти претендираат на регионот, кој се состои од провинциите Луганск и Доњецк.

„За нас цената на оваа битка е многу висока. Тоа е само страшно“, рече тој.

„Секојдневно го привлекуваме вниманието на нашите партнери на фактот дека само доволен број модерна артилерија за Украина ќе ја обезбеди нашата предност.

Главната цел на Русија е да ги заштити Доњецк и Луганск, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, откако лидерот на еден од сепаратистичките региони побара дополнителни сили од Москва.

На Украина и се потребни 1.000 хаубици, 500 тенкови и 1.000 беспилотни летала меѓу другото тешко оружје, изјави во понеделникот советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руски ракети со висока прецизност погодиле складиште во близина на железничката станица Удахне, северозападно од Доњецк, складиште за опрема што САД и Европа ја испорачуваат на украинските сили.

Украинското Министерство за внатрешни работи во телеграма соопшти дека Удачне бил погоден од руски ракети во понеделникот вечерта, а да не зборуваме дали било пукано од оружје.

Москва ги критикуваше САД и другите земји за испраќање оружје во Украина и се закани дека ќе погоди нови цели доколку Западот испорача ракети со долг дострел.

Европската комисија ќе препорача Украина да добие официјален статус на земја кандидат за членство во ЕУ, објави Политико во понеделникот вечерта, цитирајќи неколку неименувани официјални лица.

Претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен во саботата рече дека мислењето на извршната власт на ЕУ за апликацијата на Украина за приклучување ќе биде подготвено до крајот на оваа недела.

Руската новинска агенција РИА го цитираше портпаролот на проруските сепаратисти Едуард Басурин дека украинските сили се опколени во Северен Доњецк и дека треба да се предадат или да умрат.

Ситуацијата може да се претвори во нов Мариупол „со голем џеб од украински бранители отсечени од останатите украински сили“, изјави Демиен Магру, портпарол на Меѓународната легија за одбрана на Украина, која имаше сили во Северен Доњецк.

За време на опсадата на Мариупол, стотици цивили и тешко повредени украински војници беа заробени во фабриката за челик Азовстал со недели.

Русија негираше дека целела цивили во, како што ја нарече, „специјална операција“ за воспоставување безбедност и „деназификација“ на соседна Украина.

„Целото бојно поле е под постојано гранатирање“, изјави регионалниот гувернер на Доњецк Павло Кириленко за украинската телевизија во понеделникот вечерта.

Мета беа и градовите Маринка, Краснохоривка и Вухледар во областа каде што се произведува јаглен, како и Авдивка, каде што има голема фабрика за кокс, рече тој.

Проруските власти во регионот на Доњецк соопштија дека најмалку три лица, меѓу кои и едно дете, се убиени, а 18 се ранети на пазар во градот Доњецк во украинско гранатирање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img