9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

СДС со својата втора интерпелација за една недела ќе ја удри министерката Тања Фајон

НАЈЧИТАНО

Словенечката демократска партија најави дека ќе поднесе уште една интерпелација во собраниска процедура, поточно против министерката за надворешни работи Тања Фајон.

Детали од интерпелацијата за работата и за обврските на министерката за надворешни работи Тања Фајон на прес-конференција ќе изнесе пратеникот на СДС Франк Брезник, а пратеничката група на СДС денеска ќе ја достави интерпелацијата во собраниска процедура.

Фајон се најде во центарот на вниманието по отповикувањето на словенечкиот амбасадор од Вашингтон, Тоне Кајзер, кој, според шефот на дипломатијата, го прекршил законот за надворешни работи. Како што рече, неговото предвремено отповикување било неопходно, а за деталите го информирала и претседателот на Републиката Борут Пахор.

„Минатата недела ја информирав Владата дека амбасадорот Кајзер го прекршил Законот за надворешни работи со неовластено постапување со испраќањето. Не го заштити ниту самиот простор, канцеларијата, технологијата. Имаше повеќе прекршувања, меѓу кои и правилникот за заштита на доверливите информации, така што предвременото отповикување е неопходна мерка доколку сакаме да ги заштитиме надворешно-политичките интереси на Словенија и секако и дипломатската служба“, рече министерот.

Владата го отповика Кајзер откако тој, наводно, ја препратил содржината на дипломатската телеграма до претседателот на партијата СДС, Јанез Јанша, во врска со барањето на претседателскиот кандидат Наташа Пирц Мусар да се објави нејзината кандидатура на видно место во амбасадата за собирање потписи за поддршка. Ваквата практика во однос на публикациите инаку е вообичаена.

И министерката Фајон во вторникот на разговор со словенечките дописници рече дека не се плаши од можна интерпелација поради отповикувањето на амбасадорот од Вашингтон и со задоволство ќе ја објасни позадината.

„Не би се плашел да бидам испрашуван бидејќи би имал можност да го објаснам моето потекло. Во мој интерес е да ги заштитам правилата и законот за дипломатија, но пред се вработените и интересите на Словенија. Доколку дојде до ваква интерпелација, со задоволство ќе одговорам на сите прашања и жалби. Изненаден сум што не се случи. Очигледно немаше доволно цврсти докази“, рече таа.

За можноста за интервју со Тања Фајон пред неколку дена зборуваше и лидерката на пратеничката група на СДС Јелка Годец. „Се подготвува интерпелација против министерот за надворешни работи. Имено, се работи за злоупотреба од страна на министерствата кои испраќале инструкции или барања, каде и каде треба да испратат потписи. Тоа беше еден вид кампања“, изјави Јелка Годец во емисијата Одмеви.

Ова е втора интерпелација поднесена од најголемата опозициска партија СДС во последните неколку дена. Тие во вторник поднесоа интерпелација и против министерката за внатрешни работи Татјана Бобнар во која ја обвинија дека ја злоупотребила положбата за заблуда на јавноста во однос на миграцијата и отстранувањето на оградата на јужната државна граница. Дополнително, министрите во партијата СДС се обвинети за недоследно спроведување на законите, несовесно извршување на работата и занемарување на работните задачи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО