More

  Светскиот шампион на 100 метри објави крај на кариерата

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Светскиот шампион на 100 метри од Даегу во 2011 година, Јохан Блејк ќе ја заврши кариерата следната година, на Олимписките игри во Париз, објави Јамајканецот на социјалните мрежи.

  Ќе остане запаметен како најмладиот светски првак на 100 метри, откако освои злато во Даегу на 21 година.

  Веќе во 2012 година во Лондон, Блејк освои сребрени медали и на 100 и на 200 метри, завршувајќи зад неговиот репрезентативен соиграч Усеин Болт, кој беше дисквалификуван во финалето во Даегу. Резултатите од „Лондон“ на Блејк од 9,75 и 19,44 секунди се најбрзите во историјата на Олимписките игри на 100 и 200 метри, но не беа доволни за злато.

  Блејк освои и два олимписки златни медали во штафетата на 4 х 100 метри во Лондон 2012 и Рио 2016 година, покрај тоа што го собори светскиот рекорд во англиската престолнина, кој се уште изнесува 36,84 секунди.

  Интересно, во 2009 година, тој издржа тримесечна суспензија поради употреба на метилхексамин.

  На последната Олимпијада во Токио 2021 година беше шести во полуфиналето на 100 метри и со тоа за прв пат од Сиднеј 2000 година Јамајка немаше претставник во финалето на спринт. Штафета на 4 пати на 100 метри го освои петтото место.

  На Светското првенство во Јуџин минатата година, Блејк не успеа да стигне до финалето на 100 и 200 метри, додека штафетата 4х100 метри заврши на четвртото место.

  Јохан ќе има 33 години во Париз во 2024 година.

  „Трчањето постојано на 100 метри, 200 метри и во штафетата бара огромен напор, па Париз во 2024 година ќе биде мојот последен танц“, напиша Блејк.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img