25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Светли прамења на Пенелопе Круз: лудо младешка промена за жените во нивните 50-ти

НАЈЧИТАНО

Желбата да има прамени како Пенелопе Круз сигурно ќе биде најслушаната желба во фризерските салони по нејзиното појавување на црвениот тепих на Оскарите. За да се изразите правилно, треба да знаете дека тоа се светли зраци и се нарекуваат „светла за блиц“. Клучот за нејзината сјајна коса.

Кога Пенелопе Круз зачекори на црвениот тепих на овогодинешните Оскари, не само што нејзиниот фустан Шанел го украде целото внимание, туку и нејзината коса беше предмет на дебата. Како да побарате од фризер да ги замисли оние прамени кои ќе ви ја разубават и подмладат косата како актерки? Еве го одговорот.

Кафеавата коса повторно го зазема своето место на тронот
Сјајната кафена коса се постигнува со редовно обновување, а пред се со полнење со светлина, користејќи нови техники кои експертите ги создаваат од ден на ден. Најдобар пример е последниот изглед на Пенелопе Круз – таа повторно носеше коса со средна должина, но беше полна со прамени со извонреден ефект: ја подмладува кафената коса.

За да му објасните на фризерот што сакате, треба да побарате „осветлени прамени“ бидејќи тоа се повеќе од само прамени. Ако сакате уште повеќе, запишете го англискиот термин „флеш светла“. Тоа е нов сјаен ефект на изглед што фризерските салони постојано го препорачуваат на своите кафеави коси клиенти да ги оживеат и да ги исполнат со сјај.

Овие нишки, кои работат природно и се идеални за секој кој сака да изгледа малку поинаку без да мора да менува екстремни за тоа, особено одговараат на кафените тонови. Со други зборови – тоа е начин за подмладување на косата со повеќе светлина и помалку одржување отколку со класично осветлување.

За да го разберете новиот концепт на природност, треба да знаете дека изгледот еволуирал и станал пософистициран. Персонализацијата е мантра на фризерството и овие прамени го потврдуваат тоа. Нишките „Flash lights“ ја збогатуваат основата на кафената коса и и даваат нова светлина, но не премногу. Софистицираноста е клучна.Како да постигнеме ваква фризура?
Овие прамени во најсветлата нијанса нежно се нанесуваат на косата по деловите на лицето кои сакаме да ги нагласиме (образи, очи, вилица, чело или нос). Бидејќи тие се направени без раце, можно е да се фокусирате на областите што најмногу сакате да ги осветлите.

Пенелопе Круз се одлучи за пуштена коса, исчешлана наназад од едната страна, со шипка од страна и особено со холивудски локни, кои ја истакнуваат косата уште повеќе поради движењето, како и прамените уште повеќе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО