2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Сајбер понеделник ќе проголта уште 11 милијарди во САД

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рекордни 9,12 милијарди долари потрошиле купувачите во Америка за купување преку Интернет на Црниот петок, објави Adobe, која ја следи продажбата на веб-страниците на трговците на мало.

Вкупните онлајн продажби по Денот на благодарноста се зголемија за 2,3 отсто на годишно ниво. Електрониката е на прво место, а нејзината онлајн продажба се зголемила за 221 отсто во однос на просечниот ден во октомври.

Играчките се уште една популарна категорија за купувачите, со пораст од 285 отсто, исто како и опремата за вежбање, чија продажба е зголемена за 218 отсто.

Плаќањата „Купи сега, плати подоцна“ се зголемени за 78 отсто во споредба со минатата недела, почнувајќи од 19 ноември, а приходите на „Купи сега, плати подоцна“ се зголемени за 81 отсто во истиот период.

Купувачите на Црниот петок соборија рекорди за нарачки преку мобилни телефони, бидејќи 48% од онлајн-продажбите беа направени на паметни телефони.

На Денот на благодарноста Американсците потрошиле рекордни 5,29 милијарди долари за онлајн купувањеКлиентите обично трошат околу 2 до 3 милијарди долари онлајн дневно.

За трговците на мало, овие бројки би можеле да бидат ветувачки показател за наредните недели пред Божик.

Денеска, на Cyber Monday се очекува да се остварат продажби од 11,2 милијарди долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img