9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Сара Џо: Сараево е најдобро, не знам зошто луѓето се изненадени од мојата реакција

НАЈЧИТАНО

Музичко уживање во Домот на млади во Сараево во петок. Концерт на Сара Џо. За се разговаравме со познатата српска пејачка …

Рековте дека најдобриот концерт во кариерата ви бил во Сараево?

Тоа е точно. Концертот беше на крајот на 2019 година. Станува клише кога пејачите одат некаде и велат дека ја имале најдобрата забава или публика, но јас навистина мислам така. Таа ноќ беше посебна и едвај чекавме да ја повториме.

Што може да очекува публиката утре вечер?

Нови песни и аранжмани, сакаме да експериментираме. Има и танчери и добри костими.

Ќе имате ли гости на утрешниот концерт?

Не, пред мене пеат „Стопосто“ и „Црн Бериз“.

„Man“ собра повеќе од 10 милиони прегледи на две снимки. Дали сте задоволни од досегашните реакции на публиката?

Помина многу подобро отколку што очекувавме со оглед на тоа дека песната беше многу експериментална. Излеговме од нашата комфорна зона и не знаевме што да очекуваме. Ми се допадна затоа што никогаш не сакав да се ограничувам кога се во прашање жанровите и стиловите. Не сакам ништо во мојот живот да биде монотоно, особено креативната работа.

Не направивте пауза по изборот на српскиот претставник за Евровизија. Има нов сингл „Дивља“ и видео за кое многумина велеа дека можеби малку сте претерале. Дали си?

(Смеа). Не знам што да кажам. Поп културата подразбира многу од тоа, дури и провокација. Имавме различни референци кои имаат врска со уметноста воопшто. Изградив јасна и силна слика за да знае мојата публика дека не би ги преминал границите ако нема поента.

Кога сме кај Евровизија, дали ви е жал што сепак не отидовте во Торино?

Жал ми е. Таа моја гримаса беше разочарана фаца и во тој момент повеќе ме нервираше камерманот кој постојано ме ставаше во фокусот, повеќе од Констракт. Не знам зошто луѓето се изненадени кога ќе видат искрена реакција, макар тоа било и разочарување. Кој се натпреваруваше сакаше да биде победник.

Како го коментирате 5тото место на Констракта?

Таа отсекогаш ми била гениј, ја следев пред неколку години кога беше дел од „Земјата на Грува“. Таа и тогаш ми беше многу инспиративна бидејќи сакаше да ја задржи автентичноста и да го поттикне својот стил. Ѝ посакав прво место.

По Сараево, на ред е Бања Лука. Таму сте на почетокот на јуни. Претпоставувам дека има уште закажани настапи ова лето?

Ќе се дружиме со целиот регион – Скопје, Бања Лука и повторно концерт во Србија, во Нови Сад. Посебно се радувам на концертот во Сплит бидејќи никогаш не сум бил.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО