3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Санкциите се одговор на референдумите за анексија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Велика Британија соопшти дека воведува нови санкции против Русија како одговор на незаконските референдуми за припојување, организирани во четири украински области под целосна или делумна контрола на Москва.

– Санкциите што денеска ги воведуваме ги таргетираат сите кои стојат зад вакви изборни фарси и поединци кои и понатаму ја поддржуваат војната започната од руската власт – се наведува во соопштението на британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли.

Меѓу 92 правни субјекти мета на санкциите се „руски високи претставници кои ги организираа незаконските референдуми во четири украински области и најомилената агенција за односи со јавноста на Путин”, пишува во соопштението.

Станува збор за 33 лица испратени во областите каде се одржуваат референдуми од агенцијата ИМА Консалтинг, која „организирала јавни кампањи за овие референдумски фарси”, особено за „да го одбранат нивниот лажен легитимитет во Русија”, додаваат од Министерството.

Четворица олигарси се додадени на листата со лица под британски санкции.

Велика Британија досега санкционираше над 1.200 физички и 120 правни лица, како одговор на руската инвазија на Украина кон крајот на февруари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img