-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Сана Марин: Во Финска не се планирани нуклеарно оружје или бази на НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Финскиот премиер Сана Марин зборуваше за италијански весник за можноста за распоредување нуклеарно оружје или постојани бази на НАТО во Финска. Таа рече дека не е планирано и коментира дека противењето на Турција за влезот на Финска и Шведска во НАТО треба да се реши со дијалог. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повтори дека нордиското членство во НАТО не е неизбежен заклучок поради нивната поддршка за „терористите“.

НАТО не изрази интерес за поставување нуклеарно оружје или постојани бази во Финска, изјави финската премиерка Сана Марин, која го посети италијанскиот колега Марио Драги во Рим, за италијанскиот весник „Кориере дела сера“. „Нема интерес (во НАТО) за инсталирање нуклеарно оружје или отворање бази во Финска“, рече таа.

Финска и Шведска вчера аплицираа за членство во НАТО. Одлуката беше поттикната од почетокот на руската инвазија на Украина, што значително го промени јавното мислење на Финците и Швеѓаните да се приклучат на западната воена алијанса. Процесот на пристапување кон земјите кои се веќе блиски партнери во НАТО може да биде забавен, особено со оглед на противењето на Турција за пристапување. Марин е убеден дека ставовите на Турција можат да се променат во дискусиите.

Турција, членка на НАТО од 1952 година, се спротивстави на приемот на Шведска и Финска во НАТО, обвинувајќи ги дека ги поддржуваат или се гостопримливо поврзани со групите идентификувани од Анкара како терористи (вклучувајќи ја и Курдската работничка партија). – ПКК). Нордиските земји воведоа ембарго за оружје во 2019 година, откако Турција влезе во војната во Сирија.Турскиот претседател го повтори своето противење
Во видеото објавено денеска на Твитер, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повтори противењето на Турција за прифаќање на двете земји, истакнувајќи ја Шведска како рај за терористите. „Одлучно ќе ја продолжиме оваа политика и ќе им кажеме на вклучените страни дека ќе кажеме „не“ за приемот на Шведска и Финска во НАТО“, рече тој во видеото, цитиран од новинската агенција АФП.

„Мислам дека е важно во оваа фаза да останеме смирени, да разговараме со Турција и сите други земји-членки, да одговориме на сите прашања што може да постојат и да ги решиме сите недоразбирања“, изјави Марин за италијанскиот весник. Тој исто така рече дека прашањето за нуклеарното оружје и базите не се преговара со Западната алијанса, пренесе Ројтерс.

Според шведската премиерка Магдалена Андерсон, Стокхолм не сака постојани бази на НАТО или нуклеарно оружје на територијата на земјата.

Рускиот претседател Владимир Путин пред неколку дена изјави дека Москва не ја гледа одлуката на Шведска и Финска за влез во НАТО како директна закана, но дека распоредувањето на воена инфраструктура на нивна територија може да предизвика одговор од Москва.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот...

Приведен бегалец од затвор, спроведен во КПУ Прилеп

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“  во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Во рамки на дводневната конференција организирана од страна на Владата на Република Северна Македонија, „Година на нови можности“ се оддржа и панел сесијата „Социјални и здравствени...
spot_img
spot_img
spot_img