Санадер доби три пресуди за корупција заедно со 18 години и осум месеци затвор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вонсудскиот совет на Жупанискиот суд во Загреб вонсудски одлучи дека поранешниот премиер и претседател на ХДЗ Иво Санадер ќе мора да помине вкупно 18 години и осум месеци зад решетки врз основа на пресуди во три случаи на корупција, Фими Медиа, Планинска и Ина – МОЛ.

Како што дозна Хина на суд, одлуката била донесена на крајот на декември, а деновиве била испратена до Санадер и неговите адвокати.

Одбраната најавува жалба
Адвокатот на Санадер, Чедо Продановиќ, не сакаше да ја коментира одлуката на вонсудскиот совет кој утврди единствена казна за три правосилни пресуди. Тој само тврдеше дека одлуката е апсолутно неоснована и најави жалба.

Одбраната со години инсистираше дека за сите пресуди, со оглед на тоа дека се работи за слични кривични дела, Санадер не може да добие здружена казна затвор над 15 години.

Досега поранешниот премиер помина околу седум и пол години зад решетки, во притвор или под пресуди. Предвремено ослободување во хрватскиот затворски систем може да се бара веќе по отслужување на половина од казната, а тоа обично се доделува по две третини од казната.

По неколку притвори и ослободувања, Санадер континуирано е во затвор од април 2019 година, кога Врховниот суд му ја зголеми казната за корупција во случајот Планинска на шест години затвор. Во тој случај, поранешниот сопственик на месната индустрија и претставник на ХДЗ, Стјепан Фиолиќ, призна дека на поранешниот премиер му донел десет милиони куни и еден милион евра провизија откако купил деловна зграда од државата под цената.

Корупциски афери
Во средината на октомври 2021 година, највисокиот суд делумно ја потврди пресудата од повторената постапка за случајот Фими медиум, според која ХДЗ мора да плати 3,5 милиони куни казни за извлекување пари од државни институции и фирми, додека Санадер заедно со враќање на незаконски бенефиции, се казнува со парична казна од осум намалени на седум години затвор.

На крајот на октомври 2021 година, Врховниот суд ја потврди првостепената пресуда со која Санадер беше осуден на шест години за примање поткуп од шефот на унгарската МОЛ, Золт Хернади, додека недостапниот Хернади беше осуден на две години затвор. .

Во серија долгорочни постапки, во октомври минатата година, во повторното судење, Санадер беше незаконски ослободен од обвиненијата за воено профитерство во аферата Хипо, за што беше осуден двапати во претходната постапка.

Уште една ослободителна пресуда против Санадер, во која тој беше ослободен заедно со претприемачот Роберт Јежиќ за продажба на евтина струја на Јежиќовиот Диоки на штета на ХЕП, беше потврдена од највисокиот суд во средината на ноември 2021 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img