„Самрак на боговите“ во руската армија!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сергеј Суровикин беше разрешен од позицијата врховен командант на руските вооружени сили во Украина. Наместо тоа кормилото го презеде Валери Герасимов. Дали Путин на тој начин ја балансира политичката моќ на различните струи во руската армија?Генералот Сергеј Суровикин три месеци беше врховен командант на „специјалната воена операција“, како што Русија сè уште официјално ја нарекува војната за агресија против Украина. Во четвртокот тој беше разрешен од функцијата врховен командант во Украина од страна на министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Ова не е прва реорганизација на руска страна од почетокот на инвазијата, а за Суровикин е деградирање на позицијата заменик командант. Началникот на Генералштабот Валериј Герасимов сега, барем формално, го презеде руското воено раководство во Украина, пишува Дојче веле.

Оваа последна промена во серијата доаѓа во изненадувачки момент, бидејќи Русија прави мал воен напредок за прв пат по неколку месеци. Воените експерти не се согласуваат околу причините за отпуштањето, бидејќи Суровикин всушност не направил многу во воена смисла за време на неговото време како врховен командант на руските сили во Украина. Покрај тоа, се вели дека тој е релативно популарен меѓу армијата и дека одржува добри контакти со припадниците на тврдата струја. Тогаш зошто беше разрешен?

Успесите на Суровикин
Под водство на Суровикин, руската армија се повлече од украинскиот град Керсон. Откако првично беше припоен целиот регион Керсон, повлекувањето од единствениот регионален главен град што беше освоен се смета за политички срам за Кремљ.

Меѓутоа, од воен аспект, а според експертите, таа одлука била исправна, бидејќи руските позиции на западниот брег на Днепар повеќе не можеле да се држат. Повлекувањето беше успешно само по себе, изјави за ДВ експертот за безбедност Андраш Рач од Германското друштво за надворешна политика: „Суровикин успеа да организира релативно уредно повлекување од западниот брег на Днепар, го стабилизираше фронтот долж Харковската област и во северниот дел. од Луганск. […] Значи, од руска оперативна гледна точка, тој заврши добра работа“.

Според медиумите, руското воено раководство успеало да извлече големо количество материјали и персонал, меѓу кои и некои од најелитните единици на руската армија – падобранци, пред Украинците кои напредувале од Херсон. Ова може да биде од одлучувачко значење за Русија во понатамошниот тек на војната.

Кобните одлуки на Герасимов
За разлика од Суровикин, Герасимов, во очите на некои набљудувачи, веќе ја докажа својата неспособност во првите денови од војната. Заедно со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, Герасимов донесе голем број фатални одлуки при планирањето на инвазијата, особено на северот на Украина.

Дара Масикот, воен експерт од американскиот институт RAND Corporation, напиша на Твитер: „Под команда на Шојгу и Герасимов, беа уништени големи делови од руските копнени и воздушни единици – и опрема и жива сила. Илјадници од двајцата исчезнаа. Тоа воено раководство постапи толку несовесно што во секој нормален систем одамна ќе беше отстранет“.

Акт за балансирање на Путин
Значи, што се случува во руското Министерство за одбрана? Според политикологот Андреј Колесников од Carnegie Endowment for International Peace Institute, постојат различни струи во рускиот безбедносен апарат кои се борат за моќ. На едната страна се поумерените сили со Шојгу и Герасимов. На другата страна се тврдокорните, меѓу кои особено популарен е Сергеј Суровикин, заедно со Рамзан Кадиров, шеф на руската република Чеченија и Евгениј Пригожин, шеф на злогласната платеничка група Вагнер.

Според Колесников, одлуката за соборување на јастребите во Министерството за одбрана ја донел во Кремљ никој друг туку самиот Владимир Путин: „Гледаме како Путин на овој начин ја балансира политичката моќ на различни струи. Тој игра игра со двајцата, се бори со нив, но и внимава на нив и внимава никој од нив да не стане премногу силен“.

Со ова мислење се согласува и Дмитриј Орешкин, политиколог и професор на Слободниот универзитет во Рига. Тој за ДВ вели: „Се работи за обезбедување на моќта [на Путин]“. За да го направи тоа, Путин мора да дејствува како посредник меѓу овие моќни групи во војската. Во исто време, промовира конкуренција меѓу партиите за никој да не стане премногу моќен“.

Од специјална операција до војна
Во исто време, според Орешкин, назначувањето на Герасимов за врховен командант во Украина претставува ново ниво на ескалација, бидејќи досега само обичните генерали водеа т.н. „специјална воена операција“: „На овој начин Путин признава дека тоа веќе не е специјална операција предводена од обични команданти, туку вистинска војна во која е вклучена цела Русија“, смета Орешкин.

Андраш Рач од Германското друштво за надворешна политика, сепак, не верува дека многу ќе се промени за руската војска на оперативното поле во иднина: „Тешко дека Герасимов ќе го преземе оперативното раководство, тој последен пат командуваше со трупите десет години. пред“. Според Рач, поверојатно е дека тој како врховен командант ќе ја преземе координацијата меѓу различните единици, додека Суровикин ќе остане да раководи на теренот, пишува Дојче веле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img