2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Само една лажица од овие семки дневно може да го намали нивото на холестерол

НАЈЧИТАНО

Високиот холестерол значи дека имате премногу масна супстанција позната како холестерол во крвта. Со текот на времето, може да се акумулира во вашите крвни садови и ако не се лекува може да предизвика блокади. Овие блокади може да бидат опасни и може да резултираат со состојби како срцев удар и мозочен удар.

Високиот холестерол може да биде предизвикан од многу фактори, вклучувајќи недостаток на вежбање, пушење и консумирање алкохол.

Сепак, тоа често се поврзува со диета и внес на премногу храна богата со заситени масти. На ист начин како што одредени намирници можат да доведат до висок холестерол, така и другата храна може да помогне да се намали, пишува Експрес.

Нутриционистот и основач на OriGym, Лук Хјуз, рече дека едно семе богато со „добри“ масти може да биде корисно за оние кои сакаат да го намалат холестеролот.

„Семето од сусам може да се додаде во многу јадења како што се пржениот зеленчук и пилешкото и азиските јадења со ориз и тестенини. Може да се додадат и во салати, хумус, суши и супи. „Семето од сусам е богато со мононезаситени и полинезаситени масти и има малку заситени масти“, рече тој.

Тој наведува дека студиите покажале дека јадењето повеќе полинезаситени и мононезаситени масти од заситените масти може да го намали нивото на лошиот холестерол во вашето тело.
Додека и двете од овие здрави масти се познати по тоа што го намалуваат нивото на холестерол, семето од сусам исто така содржи растителни соединенија познати како лигнани и фитостероли кои исто така го намалуваат нивото на холестерол.

Ова беше поддржано од истражувањето објавено во International Journal of Food Sciences and Nutrition, кое заклучи дека семето од сусам може да го намали вкупниот холестерол и липопротеините со ниска густина („лошиот“ холестерол).

Друг труд, објавен во списанието Cureus Journal of Medical Science во 2017 година, објави дека маслото од сусам ги намалува триглицеридите, еден вид маснотии во крвта.

Истражувањата исто така покажаа дека редовното консумирање семе од сусам може да помогне во намалувањето на високиот холестерол и триглицеридите, еден вид маснотии во крвта.

„Премногу храна која содржи триглицериди, како што се месото, млечните производи, маслото и мастите, сепак, може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, а повисоките нивоа може да предизвикаат дури и состојби како панкреатитис“, додаде Хјуз.

Липопротеинот со висока густина („добриот“ холестерол) делува на намалување на нивото на холестерол така што го апсорбира и го враќа во црниот дроб, кој потоа го отстранува од телото.

Спротивно на тоа, липопротеинот со мала густина е она што може да се акумулира на ѕидовите на крвните садови и да предизвика стеснување на внатрешноста на крвните садови со текот на времето.

Здравото ниво на вкупен холестерол во крвта е пет или помалку милимоли на литар (mmol/l).

За да се намали нивото на холестерол, NHS советува:

Јадете помалку заситени масти
Обука
Откажување од пушење
Намалување на алкохолот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО