8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Самовозечки такси без никој зад воланот беа регистрирани во Пекинг

НАЈЧИТАНО

Самовозечки такси без никој зад воланот беа регистрирани во Пекинг. Две фирми по име Баиду Инк и Пони АИ ќе оперираат со по 10 возила на секои 60 километри квадратни километри во предградието Јижуанг од главнит кинески град. Но, на совозачкото седиште тие ќе мора да обезбедат човек кој во секој момент ќе биде подготвена да го фати воланот при несреќа, пишува Си-Ен-Би-Си.

– Дозволата е од големо значење за понатамошното забрзување на големата комерцијализација на технологијата за автономно возење низ целата земја – рече Џанг Ксијанг, истражувач во технолошкиот институт за нова енергија Џиангкси, додавајќи дека другите градови од прво ниво, како Шангај и Гуангдонг провинцијата Гуангжу, се очекува да го следи Пекинг и да дозволат слични тестови на патиштата без возач во блиска иднина.

 

Џанг повика на засилени напори за зајакнување на изградбата на интелигентна транспортна инфраструктура, како што е системот „5Г-од-возилото-до-сите“, или V2X системи, кои поддржуваат пренос на информации од возило до подвижни делови од сообраќајниот систем како начин за подобрување ефикасноста на сообраќајот.

Кина воведе низа политики за промовирање на развојот и комерцијализацијата на технологијата за самоуправување. Во август, такси-компанијата Баиду ги обезбеди првите дозволи во земјата за наплата на цени за роботакси услуги целосно без возач и целосно без човечки возачи во автомобилот во одредени области во Чонгкинг и Вухан, главниот град на провинцијата Хубеи.

Досега, автономните возила на Baidu Apollo поминаа повеќе од 36 милиони километри, а компанијата воведе услуги за возење роботакси во повеќе од 10 градови, вклучувајќи ги Пекинг, Шангај, Гуангжу и Шенжен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО