7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Сакате убав тен? Откријте го вистинскиот рецепт за поздрав тен

НАЈЧИТАНО

Со користење на разни козметички производи можете да постигнете побрз тен, но имајте на ум дека само со правилна исхрана ќе постигнете поздрав тен и поотпорна кожа.

Во текот на сончевите летни месеци, многу луѓе сонуваат за здрава исончана кожа, надевајќи се дека тоа ќе го постигнат со креми, масла и слични препарати купени во продавница. Иако некои од нив може да го донесат посакуваниот резултат, треба да се запомни дека висококвалитетниот тен може да се постигне само благодарение на комбинацијата на грижа и правилна исхрана.

За да биде кожата убава и отпорна на сонце, потребно е секојдневно да се хидрира и да се храни со соодветни хранливи материи. Затоа е важно да се јаде храна која е богата со клучни витамини и минерали кои го забрзуваат потемнувањето со стимулирање на производството на меланин и помагаат во одржувањето на тонот на кожата и во исто време го штитат телото од летните горештини, пишува 24сата.

Изберете одредена храна
Ова се првенствено храна богата со каротеноиди. Најмногу ги има во зелен лиснат зеленчук, но и моркови, домати, кајсии, дињи и пиперки. Содржат витамин А, кој е неопходен за потемнување, но и бета каротен, кој на кожата ќе и даде природен сјај и со своите антиоксидантни својства ќе ја заштити од предвремено стареење и оштетувања предизвикани од изложување на сонце. Затоа, пожелно е овие намирници да се вклучат во дневното мени.

Дополнително, со користење на разни масла, можете сами да подготвите мешавини, чија примена истовремено ќе ја заштити, хидрира и негува кожата.

Мацерат од морков
За мацерат со масло од корен од морков, ситно исечкајте го морковот и намачкајте го на хартија или на чиста површина и исушете го еден ден. Потоа наполнете ја чистата тегла до половина со моркови и по желба долејте со основно масло, а стручњаците советуваат да биде масло од семки од чилеанска малина, кое делува против УВА и УВБ зраците и има богато антиинфламаторно и антиоксидантно дејство. Смесата од масло и моркови чувајте ја топла и тресете ја секој ден за добро да се протнат состојките. По три недели, процедете ја течноста и употребете го добиениот мацерат пред изложување на сонце.

Мешавина од масло за заштита
Можете да подготвите и маслена смеса која се состои од неколку видови масло и путер. Измешајте 50 ml масло од чилеанска малина, 50 ml чилеанско масло од лешник, 50 ml какао путер, 50 ml шеа путер, 15 ml масло од бурити, 15 капки базно масло од семе од морков, 15 капки есенцијално масло од смил и 10 капки од вистинско есенцијално масло од лаванда. Нежно втријте ја смесата во кожата пред изложување на сонце.

Експертите велат дека за најдобри резултати важно е постепено да ја аклимирате кожата на сонце, затоа првиот дел од одморот поминете го под сенка и масирајте се со споменатите масла додека јадете моркови и салата, а само во вториот дел на вашиот одмор доколку се осмелите да останете на сонце подолго време или директно да се сончате. Секако, избегнувајте да бидете незаштитени на сонце во периодот од 11 до 17 часот и не заборавајте на соодветниот фактор на заштитната крема, а внимавајте и на адекватен внес на течности.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО