САД ја условуваа продажбата на авиони Ф-16 на Турција со членството на Шведска и Финска во НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден го извести Конгресот за можна продажба на авиони Ф-16 на Турција, што може да помогне да се убеди турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да го одобри приемот на Шведска и Финска во НАТО.

Угледен американски сенатор, кој се противи на продажбата поради политиката на Ердоган, веднаш реагираше.

Одобрувањето на Конгресот за продажба на авиони на Турција е малку веројатно се додека Анкара одбие да го одобри членството на Шведска и Финска во НАТО. Од друга страна, многумина сметаат дека Ердоган нема да го одобри проширувањето на НАТО, доколку не биде убеден дека ќе добие нови американски авиони, пренесуваат светските медиуми, пренесува Радио Слободна Европа.

Една од најголемите продажби на американско оружје
Американската администрација се подготвува да побара од Конгресот да одобри продажба на 40 борбени авиони Ф-16 на Турција, по повеќе од една година разгледување на барањето на Анкара за авионите, изјавија за Си-Ен-Ен извори од Конгресот.

Доколку биде одобрена, продажбата ќе биде меѓу најголемите продажби на оружје во последните години, објави Си-Ен-Ен, додавајќи дека администрацијата исто така размислува за посебна продажба на 40 F-35 на Грција.

Имаше долготрајни тензии меѓу Турција и Грција, а Анкара беше исклучена од програмата Ф-35 во 2019 година како одговор на нејзината одлука да го купи рускиот ракетен систем С-400.

Продажбата на авиони Ф-16 на Турција може, според Си-Ен-Ен, да ја стави Анкара под притисок да го одобри приемот на Шведска и Финска во НАТО, што турскиот претседател Ердоган го блокира од минатата година.

Фински официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека Финска „не учествувала во дискусиите“ за американските Ф-16, велејќи дека Хелсинки го спроведе сето договорено со Анкара за членство во НАТО и дека продажбата на авионот на Турција е „внатрешно прашање за САД”.

Не е познато кога администрацијата планира да поднесе формално барање до Конгресот, што е наложено со законот за продажба на воена опрема во странство. Минатата недела администрацијата испрати неформални известувања за можната продажба до комисиите за надворешни работи на Претставничкиот дом и Сенатот.

Администрациите на САД обично му даваат неформално известување на Конгресот за предложената продажба на оружје неколку недели пред да преземат формален чекор. Неформалниот процес на свиркање е вообичаена практика која им овозможува на лидерите на комитетите да изразат загриженост, да дадат информации или да се обидат да блокираат план за продажба на оружје.

„Морков на стап“
Претставниците на администрацијата имаат намера да ја искористат можната продажба на авиони Ф-16 за да ја охрабрат Турција да го одобри приемот на Финска и Шведска во НАТО, пишува The Wall Street Journal, повикувајќи се на изјави на официјални лица дека одобрувањето на продажбата во Конгресот зависи од согласноста на Турција.

Според договорот, Турција треба да купи 40 нови ловци Ф-16 во вредност од 20 милијарди долари, како и комплети за ремонт на постоечките 79 такви авиони во турската флота. Повеќе од 900 проектили воздух-воздух и 800 бомби, исто така, ќе и бидат продадени на Турција, рече еден официјален претставник.

Посебна продажба на оружје на Грција, што ја побара владата во Атина во јуни 2022 година, вклучува најмалку 30 нови F-35, кои се најнапредните американски борбени авиони, според Волстрит џурнал.

Иако официјалните лица велат дека времето на објавување на продажбата на оружје на Турција и Грција е случајно, тоа би можело да ги надмине протестите од Атина поради продажбата на авионот на Турција.

Потенцијалната продажба на авионот може да има далекусежни импликации врз напорите на Вашингтон да ги зајакне врските со двајца сојузници на НАТО по руската инвазија на Украина. Предложениот договор со Турција, според американскиот весник, доаѓа во време на тензии во американско-турските односи и претставници на администрацијата на Бајден тврдат дека продажбата на Ф-16 може да помогне во обновувањето на врските со земјата која има втора по големина армија во НАТО.

Вашингтон се обидува да го убеди Ердоган да направи повеќе за да ги спроведе санкциите кон Русија и да им дозволи на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО. Еден официјален претставник го опиша Ф-16 како „морков на стап“ за да ја натера Турција да се согласи да ги прими двете нордиски земји во НАТО.

Тоа, велат официјалните лица, би можело да го олесни противењето на продажбата кај некои членови на Конгресот. Претставниците на Стејт департментот со месеци тврдат дека проширувањето е императив за колективната безбедност на НАТО. Но, официјалните лица очекуваат дека дури и ако грчкиот пакет може да помине во Конгресот, продажбата на Турција може да биде одложена поради неподготвеноста на некои членки да и дадат дополнителна огнена моќ на Анкара.

Приговор од Сенатот
Според Ројтерс, неофицијалното известување на администрацијата до Конгресот за потенцијалната продажба на авионите Ф-16 предизвика приговори од истакнат сенатор кој долго време се противеше на договорот.

„Како што јасно кажав многу пати, јас силно се спротивставувам на предлогот на Бајден за продажба на нови Ф-16 на Турција“, демократскиот сенатор Боб Менендез, кој претседател на Комитетот за надворешни работи на Сенатот.

Иако продажбата на авионите на Турција се уште е во процес на неформална ревизија, Ројтерс оценува дека е малку веројатно Конгресот да ја одобри продажбата се додека Турција одбива да го ратификува членството на Шведска и Финска во НАТО.

Двете земји ставија крај на децениската неутралност минатиот мај и поднесоа барање за влез во НАТО како одговор на руската инвазија на Украина, но Турција се спротивстави, обвинувајќи ги двете земји дека засолнуваат милитанти, вклучително и членови на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) и барајќи од Стокхолм и Хелсинки преземаат чекори.

Портпаролот на турскиот претседател и неговиот главен советник за надворешна политика, Ибрахим Калин, на прес-конференција во саботата, 14 јануари, рече дека барањата на Вашингтон во врска со авионите се „бескрајни“.

„Ако продолжат да ја туркаат Турција во други насоки со санкции за Ф-16 и Ф-35, а потоа Турција реагира и потоа повторно ја обвинува Турција, тоа не е фер. Нивната листа на барања изгледа бесконечна. Секогаш има нешто“, рече Калин.

Конгресот беше известен за можната продажба додека турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу се подготвува да го посети Вашингтон во среда, 18 јануари.

Според американскиот закон, по формалното известување за продажбата, Конгресот може да ја блокира продажбата со резолуција за неодобрување, но малку е веројатно дека тоа ќе го стори доколку претседателот Бајден, и покрај приговорите на пратениците, одлучи да ја продаде. Конгресот досега усвои такви резолуции, но никогаш немало двотретинско мнозинство потребно во двата дома за да се отфрли претседателското вето.

Не само НАТО е контроверзен
Многу експерти за Турција сметаат дека Ердоган нема да го одобри проширувањето на НАТО, што Бајден го нарече голем стратешки пораз за рускиот претседател Владимир Путин, освен ако не биде убеден дека ќе добие нови авиони, пишува Њујорк Тајмс, посочувајќи дека Ердоган го чека изборите оваа пролет како ехо на економските тешкотии во земјата.

Сепак, проширувањето на НАТО не е единствената пречка со која се соочува турското барање во Конгресот, истакнува весникот, истакнувајќи дека Менендез и другите остро го критикуваа автократскиот стил на владеење на Ердоган, кој во последните години вклучуваше остри напади врз медиумите, опозициските партии и други извори на различни мислења.

„Претседателот Ердоган продолжува да го поткопува меѓународното право, да ги занемарува човековите права и демократските норми и да се вклучи во алармантно и дестабилизирачко однесување во Турција и против соседните сојузници на НАТО. „Сè додека Ердоган не ги прекине своите закани, не ја подобри состојбата со човековите права дома, вклучително и ослободувањето на новинарите и (членовите) на политичката опозиција и не почне да се однесува како доверлив сојузник, јас нема да ја одобрам оваа продажба“, додаде сенаторот Менендез. Чија позиција како шеф на Комитетот за надворешни работи, според Њујорк Тајмс, му дозволува да ја блокира продажбата во тој комитет.

Некои конгресмени ги осудуваат и релативно пријателските односи на Ердоган со Путин. Турскиот лидер ги игнорираше предупредувањата на САД да не го купува напредниот руски противракетен систем С-400 и не се приклучи на меѓународните санкции против Москва.

Во исто време, американските власти велат дека Турција е витален сојузник на стратешка локација и Ердоган одигра важна улога во посредувањето во договорот меѓу Украина и Русија за извоз на украинско жито.

Претставниците на администрацијата на Бајден, исто така, силно ја предупредија Турција да не ја следи заканата за инвазија на северна Сирија за да се бори против курдските групи таму, велејќи дека тоа може да ги загрози напорите за задржување на таканаречената Исламска држава.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img