2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

САД сакаат да го прогласат Вагнер за криминална организација, еве што би значело тоа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американската влада сака да ја назначи руската приватна армија Вагнер за транснационална криминална организација, изјави во петокот портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби.

Класификацијата ќе им овозможи на САД и другите земји да ги ограничат меѓународните операции на платеничката група и нејзината меѓународна мрежа на поддржувачи.

Американската влада ќе воведе конкретни санкции против групата Вагнер следната недела, рече Кирби. Тој не разговарал за деталите за санкциите.

Вагнер е криминална организација одговорна за злосторства и кршење на човековите права во Украина и во светот, рече Кирби, додавајќи дека се појавува растечко ривалство меѓу групата Вагнер и руската војска и другите руски министерства.

На пример, Вашингтон гледа растечки тензии меѓу Вагнер и руското Министерство за одбрана, рече тој.

Северна Кореја, исто така, му доставуваше оружје на Вагнер во последните недели, рече Кирби. Возот што на 18 ноември патувал од Русија до Северна Кореја бил натоварен од Северна Кореја, а следниот ден се вратил во Русија. Ова е јасен доказ, додаде тој. Се претпоставува дека ќе има повеќе испораки на оружје од Северна Кореја.

Вагнер му припаѓа на Евгениј Пригожин, близок доверник на рускиот претседател Владимир Путин.

Во моментов во Украина се борат околу 50.000 приватни војници, рече Кирби. Меѓу нив има 10.000 платеници и 40.000 затвореници.

„Нашите меѓусебни односи сега можат да се опишат како „конфликт меѓу криминалните кланови““, рече Пригожин како реакција на веста во петокот вечерта.

Тој неодамна се пофали дека Вагнер дури и купува американско оружје и покрај санкциите наметнати на Русија поради војната во Украина.

Близок сојузник на Путин, исто така, бара ФБИ во САД поради обидот да се меша во претседателските избори.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img