23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

САД размислуваат за одговор на можното укинување на правото на абортус

НАЈЧИТАНО

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува како да обезбеди поширок пристап до итна контрацепција како можен одговор доколку федералниот Врховен суд ја поништи одлуката од 1973 година за легализирање на абортусот.Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, во средата им изјави на новинарите за можниот одговор на одлуката на Врховниот суд, откако во понеделникот во јавноста протече нацрт-одлука за протекување на уставното право на абортус.

„Она што го разгледуваме е како да обезбедиме поширок пристап (итна контрацепција) и како да се осигураме дека ќе видиме огромно влијание врз одреден дел од населението“, рече Псаки, на прашањето што би можеле да направат доколку Врховниот суд направи такво нешто. одлука.

Абортусот со децении предизвикува длабоки поделби во американското општество, а нацрт-одлуката покажува дека повеќето судии се подготвени да ја поништат пресудата за легализирање на абортусот во Роу против Вејд, и дека Врховниот суд може да им го врати на државите правото да одлучуваат за абортусот што беше легален речиси 50 години.ширум земјата.

Псаки им рече на новинарите дека ако Врховниот суд ја поништи пресудата, абортусот веројатно ќе биде нелегален во половина од државите, особено на југот.

Републиканскиот гувернер на Оклахома, на југот на САД, објави дека во вторникот потпишал закон со кој се забранува абортусот по шестата недела од бременоста, кој е еден од најрестриктивните во земјата.

Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот изјави дека не знае дали нацрт-одлуката на Врховниот суд, која излезе во јавноста и го укина уставното право на абортус, е точна и конечна, но нагласи дека неговата администрација е подготвена да ја заштити кога одлуката на судот ќе биде објави.прво на абортус.

Тој додаде дека ако пресудата од 1973 година биде поништена, избраните функционери ќе треба да го заштитат правото на глас на жените, а гласачите на ноемвриските избори ќе ги изберат кандидатите кои се залагаат за тоа право.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО