17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

САД почнаа со дистрибуција на вакцина за деца постари од шест месеци

НАЈЧИТАНО

САД почнаа со дистрибуција на вакцина за деца постари од шест месеци. За неколку дена, вакцината треба да биде достапна низ целата земја, информираше координаторот на Белата куќа за ковид-19, доктор Ашиш Јха.

Кон крајот на минатата недела, американските регулатори ја одобрија вакцината на Модерна во 2 дози за младите на возраст од 6 месеци до 5 години, како и на Фајзер-БиоНТех во 3 дози за шестмесечни бебиња до четиригодишни деца.

Еден од пет родители на деца помали од 5 години потврди дека ќе го вакцинира своето дете, штом тоа биде овозоможено, покажа анкетата објавена во мај од фондацијата Кејсер фемили.

Според официјални податоци, 29 отсто од децата на возраст од пет до 11 години целосно се вакцинирани со Фајзер-БиоНТех, откако вакцината е одобрена во октомври.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО