9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

САД му одговорија на Путин: Мобилизацијата е знак на слабост и неуспех

НАЈЧИТАНО

Референдумот за припојување на украинскиот регион Луганск кон Русија најавен за крајот на септември и делумната мобилизација што ја најави рускиот претседател Владимир Путин во среда се знаци на слабост и неуспех, изјави веднаш американскиот амбасадор во Киев Бриџит А. по обраќањето на рускиот претседател.

„Лажниот референдум и мобилизацијата се знаци на слабост и руски неуспех. Соединетите Американски Држави никогаш нема да го признаат правото на Русија на наводно анектирана украинска територија и ќе продолжиме да стоиме на страна на Украина се додека е потребно“, изјави амбасадорот.

Поради незапирливото навлегување на украинските одбранбени сили на територијата контролирана од руските и сепаратистичките сили, Луганската област најави дека ќе одржи референдум од 23 до 27 септември со надеж дека украинските сили и Западот ќе ги прекинат нападите откако Русија официјално ќе ја анектира. област на нејзината територија и врз основа на Крим.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата имаше едночасовно обраќање до нацијата во кое повика на „делумна мобилизација“.

„Западот се обидува да ја уништи Русија. и ја натера да се бори во разни региони. Тие дојдоа до нашите граници и продолжуваат да ги мразат Русите, особено во Украина. Тие одбиваат мирно решение во Донбас, а нашата специјална воена операција беше неизбежна. Моравме да ја исчистиме областа од нацисти и окупаторски сили“, рече Путин.

Мобилизацијата започнува денеска, 21 септември“, најави Путин. Тој рече дека тоа е „делумна мобилизација“.

„Потенцирам дека ова е делумна мобилизација. Ќе бидат мобилизирани само оние кои се во резерва. Ќе нагласам дека руските граѓани поканети како дел од мобилизацијата ќе ги имаат сите исти бенефиции како и оние кои служат според договорот. Имаме и оружје за масовно уништување, помодерно од НАТО. Ако нашите луѓе треба да бидат заштитени, ние ќе ги заштитиме. Не блефирам!“, додаде тој.

Указот беше потпишан. Собранието ќе биде информирано за мерките потребни за спроведување на делумната мобилизација.

Тој додаде дека Русија ќе ја поддржи одлуката што ја донеле жителите на Донбас, Запорожје и Керсон.

Според Путин, Западот ја „минал секоја граница“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО