4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

САД за Бразил: „Болсонаро ги инспирираше домашните терористи според прирачникот на Трамп“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По упадот на приврзаниците на Жаир Болсонаро во државните институции на Бразил, топката е на теренот на САД, каде поранешниот бразилски претседател отпатува два дена пред истекот на мандатот на 1 јануари.

Десничарскиот претседател Болсонаро, кој се обиде да добие втор мандат на 30 октомври, но беше поразен од левичарот Луис Инасио Лула да Силва, отпатува за Флорида и на тој начин го избегна предавањето на власта.

Во Бразил зад себе остави насилно движење на поддржувачи кои не веруваат во изборниот резултат. Во неделата, само два дена по годишнината од слични настани во Вашингтон, кога приврзаниците на Доналд Трамп упаднаа во Конгресот, тие упаднаа во претседателската палата, Конгресот и Врховниот суд во Бразилија.

Американскиот претседател Џо Бајден сега е под притисок да го протера Болсонаро од неговиот самонаметнат егзил во предградието Орландо.

„Болсонаро не треба да биде на Флорида“, изјави демократскиот конгресмен Хоакин Кастро за Си-Ен-Ен.

„САД не смеат да бидат засолниште за тој авторитарен политичар кој го поттикнуваше внатрешниот тероризам во Бразил. Тој треба да биде вратен во таа земја“.

Кастро додаде дека Болсонаро, поддржувач на Трамп, „ги инспирирал домашните терористи според прирачникот на Трамп“.

Кастро и слични мислења на другите во американската политика покажуваат дека пред Вашингтон има голема одлука за иднината на бразилскиот политичар.

Болсонаро имаше лоши односи со Бајден, а по завршувањето на мандатот во Бразил ја загуби правната заштита од кривично гонење. Истрагата може да доведе до негово апсење или да го спречат повторно да се кандидира, објави Ројтерс минатата недела. Против Болсонаро беа спроведени четири истраги уште пред вандалските напади врз бразилските институции.

Џон Фили, кој беше амбасадор на САД во Панама од 2016 до 2018 година кога централноамериканската нација побара екстрадиција на нејзиниот поранешен претседател Рикардо Мартинели, рече дека најдиректната закана за Болсонаро би била суспензијата на визите.

„САД – или која било суверена нација во врска со тоа – може да депортира вонземјанин, дури и оној што влегол легално со виза, од која било причина“, рече Фили.

„Тоа е целосно суверена одлука која не бара никакво правно образложение.

Службеник на американскиот конзулат, кој сакаше да остане анонимен, рече дека Болсонаро речиси сигурно влегол со виза А-1, резервирана за шефови на држави.

Вообичаено, А-1 се откажува откако примачот ќе ја напушти функцијата, но имајќи предвид дека Болсонаро го напушти Бразил и влезе во Соединетите држави пред крајот на неговиот мандат, службеникот верува дека неговиот А-1 бил сè уште активен.

Изворот исто така нагласува дека нема одредено временско ограничување колку долго некој може да остане во САД на база А-1.

„Ние сме на непозната територија“, рече претставникот. „Кој знае колку долго ќе остане?

Болсонаро сега веројатно не брза да се врати во Бразил, каде што е обвинет за поттикнување на насилно движење кое ги негира изборните резултати. Тој во неделата рече дека упадот во институциите ја преминал границата на мирен протест.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img