4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Саботажа на гасоводот Северен тек: Кој е рускиот, а кој американскиот мотив?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Надворешно-политичкиот аналитичар Бранимир Видмаровиќ во Ново дан ја коментираше актуелната состојба на бојното поле во Украина. Тој се осврна и на желбата на Украина да влезе во НАТО алијансата, наведувајќи дека во моментов има мала можност за тоа.

„Лиман е многу важна населба што ја ослободија Украинците. Ракетите HIMRAS се покажаа како неверојатно ефикасни, Русите се уште се плашат“, рече Видмаровиќ.

„Русите дојдоа до точка кога би сакале да ја прекинат војната бидејќи разбираме дека сè што продолжува води кон дополнителна ескалација, до точка каде што може да се преминат црвените линии и ситуацијата станува се поопасна. Русите се исцрпени, овие 300.000 мобилизирани треба да ја зајакнат одбранбената линија“, вели аналитичарот.Тој се осврна на моменталната состојба на теренот. „Доаѓаме до игра со пилешко, два автомобили кои брзаат еден кон друг и ако ниту еден не отстапи, доаѓаме до најкатастрофалниот исход.

Видмаровиќ посочува дека Украинците немаат никаква причина да ги прифатат овие референдуми и анексија, затоа мора да продолжат понатаму, а Русите не сакаат да бидат губитници.

Тој го коментираше и официјалното барање на Украина за влез во НАТО, наведувајќи дека е интересна процедурата за брз прием на Украина во алијансата, но дека има мали шанси оваа земја зафатена од војна да биде примена во НАТО.

„Мислам дека Зеленски тоа не го гледа како симболика. Во контекст кога Украина ја има оваа позитивна динамика, мислам дека верува дека може да ја добие, иако е меч со две острици – ја поддржаа 9 земји членки, а се зависи од другите и пред се од САД, а тоа е повторно црвената линија. Ако Украина влезе во НАТО, што е малку веројатно, ќе се создаде притисок“, рече Видмаровиќ.

Тој исто така додава дека Западот и помага на Украина, но не сака директно да се вклучи во конфликтот.

Тој се осврна и на тешките оштетувања на гасоводите „Северен тек“. Засега не се знае кој стои зад тоа.

„Двете страни имаат валидни причини за саботажа, и Русите и Американците, но и други. Американскиот мотив би бил целосно исфрлање на Русија како енергетски играч – не со руски гас и толку, Европа мора да стане независна. Рускиот мотив е малку поинаков, ги имаме овие тужби од купувачите на руски гас за прекин на испораките, а тоа е еден од мотивите што може да биде од руска страна, има стратешко позиционирање“, рече Видмаровиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...

Денешното рочиште за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Неговиот бранител попладнево испрати допис во кој ги објасни...

Украинските функционери добија забрана за одмор во странство

Украинската влада им забрани на своите високи функционери и пратеници, вклучително и на нивните сопруги, да одат на одмор во странство за време на...
spot_img
spot_img
spot_img