15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Руско министерство објави видео од ракетата „Калибар“

НАЈЧИТАНО

Дизел подморницата стационирана во Црното Море првпат е употребена за напад на украински цели со крстосувачки ракети „Калибар“.

Видеото што го сподели руското Министерство за одбрана покажува серија проектили кои се истрелани од морето кон хоризонтот.

Русија соопшти дека ракетите погодиле украински воени цели, но тоа не може да се потврди независно.

Ова е првпат руската војска да извести за употреба на подморнички напади врз украински цели. Руската флота во Црното Море неодамна претрпе тежок удар кога нејзиниот команден брод „Москва“ беше потопен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО