17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Руското одморалиште Сочи во последните два дена го зафатија обилни дождови, а една жена во невремето го загуби животот

НАЈЧИТАНО

Руското одморалиште Сочи во последните два дена го зафатија обилни дождови, а една жена во невремето го загуби животот.

Поплавени се патиштата и приземјата на многу куќи, а оштетени се и повеќе од 50 автомобили, изјави градоначалникот Алексеј Копајгородски.

Плажите се затворени за капење, пренесува РИА Новости. Во Сочи во петокот навечер за само два часа наврнаа речиси 90 милиметри дожд, а синоќа за еден час повеќе од 50 милиметри.

Во познатото летувалиште сѐ уште е на сила предупредувањето за невреме, а метеоролозите прогнозираат нови врнежи од дожд, град и излевање на реки.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО