1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Руски шпионски брод патролира во близина на Хаваи, следен од американската крајбрежна стража

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руски шпионски брод патролира во близина на брегот на Хаваите, но засега останува во меѓународните води, соопшти Пентагон.Иако појавувањето на руски брод за набљудување долж американскиот брег не е невообичаено, овој привлече поголемо внимание поради зголемените тензии меѓу САД и Русија поради инвазијата на Москва на Украина и прикриените закани за употреба на нуклеарно оружје.

Американската крајбрежна стража го следеше бродот за надзор „Карелија“ од класата „Цреша“, кој пловеше во близина на Хаваите во последните неколку недели.

„Не можам да зборувам зошто Русите пловат со бродот во моментов, тоа е некако неизвесно време“, рече портпаролката на Пентагон, Сабрина Синг.

Таа рече дека крајбрежната стража сè уште го надгледува бродот, кој се наоѓа во меѓународни води.

„Не видовме никакво непрофесионално однесување и очекуваме Русите да дејствуваат во регионот во согласност со меѓународното право“, рече Синг.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...
spot_img
spot_img
spot_img