Руски авион принудно слета поради закана за бомба

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Авион на руски „Азур ер“ со 244 лица мораше принудно да слета во воена воздухопловна база во Индија поради закана за бомба, соопштија властите во вторникот.Авионот, на лет од Москва до Гоа во југозападна Индија, со 236 патници и осум членови на екипажот, слета во понеделникот доцна навечер во базата на индиските воздухопловни сили во Јамнагар, во државата Гуџарат.

Според локалните медиуми, летот бил пренасочен откако Azur Air добил е-пошта во која се вели дека има бомба во авионот.

„Сите луѓе во авионот се безбедни. Властите вршат темелна проверка на авионот“, објави руската амбасада на Твитер во вторникот наутро.

Државната полиција за AFP изјави дека антитерористичка единица го проверувала авионот и багажот на оние што биле во него додека патниците чекале на аеродромот.

„Досега не е пронајдено ништо сомнително“, рече во вторникот Премсук Делу, полициски службеник од Јамнагар.

Руските туристи се забранети од многу земји по руската инвазија на Украина, но тие продолжуваат да се собираат во Индија во голем број.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img