2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Руските хакери неодамна се обиделе да продрат во мрежата на НАТО и на армијата во некои источноевропски земји

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во најновиот извештај на групата „Трет анализис“ (Threat Analysis) на Гугл (Google) се наведува дека руските хакери неодамна се обиделе да продрат во мрежата на НАТО и на армијата во некои источноевропски земји.

Во извештајот се посочува дека кибернападот го извршила групата „Колдрајвер“ или „Калисто“, чие седиште е во Русија.
Но, Гугл не наведува кои армии биле цел на нападот.

„Секојдневно гледаме злонамерни киберактивности“, се наведува во извештајот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img