Руските сили во Украина сега ќе ги командува Герасимов

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Раководството на руската армија во Украина го презема Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на руските сили. Во украинскиот град Соледар, во близина на кој Русите престојуваат веќе неколку месеци, има информации за постојани и се потешки напади, во кои, како што се наведува, учествуваат главно руски платеници од групата Вагнер. Во понеделникот украинската армија успешно ги одби, според украинскиот претседател Володимир Зеленски, па окупацијата од Русите нема да успее.

Руската армија во Украина денеска доби нов командант. Шефот на „специјалната воена операција во Украина“ беше назначен од рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, началникот на Генералштабот на руските сили Валериј Герасимов. Тој го замени генералот Сергеј Суровикин, кој беше назначен на функцијата командант во октомври минатата година.

Суровикин сега е командант на воздушните сили, а сега заменик командант на руската армија во Украина. Врховниот командант на копнената армија Олег Саљуков и заменик-началникот на Генералштабот на руските вооружени сили Алексеј Ким ќе бидат и заменици, јавува руската новинска агенција Тасс.

Зеленски е убеден дека Русите нема да го заземат Соледарје
Им благодарам на сите наши војници кои ги штитат Бахмут и Соледар и се спротивставуваат на новиот и насилен руски напад“, рече Володимир Зеленски во својот дневен говор. Тој објасни дека руските сили во моментов се фокусирани на заземање на градот Соледар, но сепак останува убеден дека нема да успеат. „Резултатот од тешката и заморна борба ќе биде ослободување на целиот наш Донбас“, продолжи тој.

Отпорот на украинските сили во Соледарје означи важна добивка на време за прераспоредување на украинската армија. Тој ја опиша ситуацијата во градот како тешка. „Сè е целосно уништено, земјиштето во Соледарје е покриено со телата на напаѓачите“, додаде тој.

Во понеделникот руските сили извршија неколку напади врз градот Соледар, кои Украина успешно ги одби. „По неуспешните напади, непријателот повторно се распореди, внесе дополнителни сили, ја смени тактиката и започна нови насилни напади“, објави украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар на Телеграма.

Според нејзините проповеди, руските платенички сили на групата Вагнер главно се вклучени во руските напади. Ова подоцна на социјалните мрежи го потврди и основачот на групата Вагнер, Јевгениј Пригожин, пренесува германската прес-агенција dpa.

Пригожин денеска призна и дека во регионот се водат тешки и крвави битки за контрола на градот Соледар и додаде дека украинските сили чесно го бранат. Обенем ги отфрли и тврдењата дека украинските сили масовно го напуштаат фронтот. “Да бидеме искрени. Украинската армија храбро се бори за Бахмут во Соледар, извештаите за нивно масовно дезертирање не се точни“, додаде тој.

Во меѓувреме, лидерот на проруските региони во Доњецк, Денис Пушилин, за руската државна телевизија изјави дека руските сили наскоро ќе го заземат Соледар. Според неговите зборови, ќе платат висока цена за заземањето на местото.

Британската разузнавачка служба денеска оцени и дека руските сили тактички напреднале во околината на Соледар и најверојатно веќе контролирале голем дел од местото. Во исто време, тој објаснува дека Москва се обидува да го опколи градот Бахмут од север.

Одбраната на Бахмут и Соледарја, кои се разделени на 15 километри, инаку е клучна за зачувување на одбранбениот ѕид што ги штити Словјанск и Краматорск, поголемите градови во Донбас, кои се уште се под контрола на Украина.

Тоалетот поделен по прашањето за снабдување со тенкови за Украина
Во пресрет на годишнината од руската инвазија, на Запад се повикуваат да се зголеми испораката на оружје за Киев. Откако Франција и вети на Украина помош во вид на лесни тенкови, а во јавноста протекоа информации за можното снабдување со британски тенкови, Германија е под притисок да дозволи испорака на тенкови Леопард 2. Дотогаш тие се задржуваат во Берлин.

САД и земјите од ЕУ, кои заедно претставуваат клучна поддршка за Киев во воениот конфликт со руските сили, досега генерално одбиваа тие планираат да испратат во Украина оклопни транспортери и тенкови од западно производство. Наместо тоа, земјите кои сè уште го користеа, но во своите магацини имаа оружје од советско производство, го испратија во Украина и наместо тоа добија помодерно оружје.

Во ова учествуваше и Словенија, која во септември и додели на Украина 28 тенкови од типот М-55, а во замена презеде 40 тактички товарни возила 8×8 произведени од Рајнметал МАН од Германија во декември.

Украина веќе неколку пати побара од Германија тенкови, а тие упорно повторуваа во Берлин дека ниту една западна земја се уште не одлучила да го стори тоа. Овој аргумент донекаде го поткопа францускиот претседател Емануел Макрон, кој минатата среда му вети на својот украински колега Зеленски АМХ-10 РЦ извидувачки возила или таканаречени лесни тенкови.

Еден ден подоцна, американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц се договорија по телефон нивните земји да и достават на Украина тешко вооружени борбени возила Бредли. мардер. Двете земји имаат намера да ги обучуваат и украинските сили за нивна употреба.

Полска и Финска, чии армии користат тенкови Леопард 2, изразија подготвеност да ги испратат во Украина, а Германија како земја-производител мора да го одобри таквиот потег, објави германската агенција ДПА.

Ко-лидерот на социјалдемократите на Шолце, Ларс Клингбејл, изрази резервираност за испраќање леопарди во Украина во саботното телевизиско интервју. Притоа, тој посебно ги истакна јавно искажаните ставови на рускиот претседател Владимир Путин, кој редовно ја опишува воената ситуација во Украина како конфликт меѓу Русија и целиот Запад.

„Во тој поглед, правилно е Американците, Французите, но и германската федерална влада секогаш да ја преиспитуваат нашата вклученост во оваа војска“, рече Клингбејл.

Слично гледиште во понеделник повтори и Шолц, кој нагласи дека Германија нема сама да дејствува во однос на набавката на оружје. „Сè друго би било неодговорно во ваква опасна ситуација“, рече канцеларката.

Во понеделникот, извори блиски до британското Министерство за одбрана потврдија за агенцијата PA дека започнале дискусии меѓу владите во Лондон и Киев во врска со испораката на тенковите Челинџер 2 од британско производство. Датумот на можните испораки се уште не е јасен, така што таквиот потег би ја отворил вратата за пратки на тенкови од европските земји.во САД.

Како што пишува денеска „Брисел Политико“, Киев побарал тенкови во Париз, а француската армија треба да биде задржана додека не ги испрати своите војници на бојното поле. Нивниот извор потврди дека Франција е подготвена да ги обештети оние земји кои би биле подготвени да донираат германски леопарди на Украина со тенкови од домашно производство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img