15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Руските олигарси ширум светот останаа без луксузни јахти, палати, уметнички дела…

НАЈЧИТАНО

Од раскошни јахти и палати до приватни авиони и уметнички дела, супербогатите Руси под товарот на западните санкции се лишени од своите луксузни играчки.Конфискацијата на имотот несомнено тешко паѓа на олигарсите кои се сметаат за домашни миленици во Кремљ.

Во Британија под санкции се над стотина руски супербогаташи и нивните семејства, во САД 140, а во Европската унија повеќе од 30.

Британскиот министер за транспорт Грант Шапс рече дека таквите мерки се дизајнирани да удрат онаму каде што олигарсите најмногу повредуваат, „во пристапот до луксузни играчки“.

Британската престолнина долго време се нарекува „Лондон Сити“ затоа што беше рај за богатите Руси кои сакаа да ги сокријат своите пари, да ги образуваат своите деца и да инвестираат таму.

Сега им е одземено“, напиша Економист.

Дури и славниот Роман Абрамович беше мета на санкции, поради што беше принуден да го продаде фудбалскиот клуб Челзи, кој е сопственик од 2003 година.

Аналитичарот Алекс Најс вели дека таквите потези во високо глобализираната економија се „целосно непозната територија“.

Секогаш кога војната ќе заврши, длабокиот јаз меѓу Истокот и Западот ќе остане, дури и ако богатите не се експроприраат, туку нивниот имот е само замрзнат.

„Се чини дека санкциите нема да бидат укинати наскоро“, рече Ница, бидејќи „специјалната операција“ на Путин во Украина може да трае со години.

Лавина
Нема сомнеж дека санкциите погодуваат онаму каде што боли.

Минатиот месец Форбс отстрани 34 Руси од својата годишна листа на глобални милијардери „поради лавина санкции“.

„За нив војната е апсолутна катастрофа“, вели социологот Елизабет Шимпфоесл од Универзитетот во Бирмингем, авторка на „Богати Руси“.

„Западот, сепак, е место каде што руските власти не можат да ги прогонуваат“, рече Шимпфоесл. „Олигарсите никогаш не се замарале со развојот на владеењето на правото во Русија.

Злоба
Размерите на одземениот имот се запрепастувачки. Британската влада проценува дека на пример Абрамович вреди 10,5 милијарди евра.

Тој, наводно, има шест суперјахти, од кои две се закотвени во Турција, со што ги избегнал санкциите.

Членките на ЕУ запленија имот во вредност од 30 милијарди евра, од кои приближно седум милиони се во јахти, хеликоптери, имоти и уметнички дела.

Вашингтон блокираше јахти и авиони вредни повеќе од милијарда долари.

Претседателот Џо Бајден предлага трајни санкции, тврдејќи дека на олигарсите не треба да им се дозволи да уживаат во луксуз додека умираат украински деца.

Фотографиите од запленетите бродови и запечатените палати предизвикуваат злоба во Русија.

„Обичните Руси сакаат богатите да плачат“, рече рускиот аналитичар Константин Калачев, цитирајќи мексиканска сапуница која беше популарна во Русија во 1990-тите.

Малку е веројатно дека санкциите ќе влијаат на одлуките на Путин. „Тој не се среќава со богатите Руси за да се расправа со нив, туку за да им каже што мора да направат“, објаснува Калачев.

„Употребата на санкции за промена на надворешната политика не се покажа како ефикасна во историјата, но тие секако ја намалуваат способноста на Русија да води војна“, рече Ница.

Опозиција
Со благослов на двете страни, Абрамович беше вклучен во преговорите за завршување на војната во Украина. Некои други олигарси ја критикуваа инвазијата.

Санкционираниот банкар Олег Тинков на Инстаграм напиша дека војната е „лудило“, а руската армија ја нарече „уср..ном“.

Фридман повика на прекин на крвопролевањето, а Олег Дерипаска, кој беше санкциониран од Британија, Америка и Европа, рече дека продолжувањето на војната е „лудо“.

Експертите веруваат дека веројатно нема да заговараат против Путин. „Тешко ми е да замислам“, вели Ница.

„Не е во нивен интерес прерано да зборуваат против Путин“, додаде Шимпфоесл.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО