-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Руските војници го приведоа поранешниот градоначалник на окупираниот град Керсон во јужна Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руските војници го приведоа поранешниот градоначалник на окупираниот град Керсон во јужна Украина, јави ДПА.

Заменик-шефот на проруската воена управа на Херсон, Кирил Стремусов, пред руската новинска агенција РИА Новости го потврди притворот на Игор Колихаев.

Колихаев отворено ги повика претставниците на градската администрација да саботираат и да ги игнорираат упатствата на новата администрација, рече Стремусов, објаснувајќи ги причините за апсењето.

Колихаев, кој беше избран за градоначалник на Херсон, остана во градот по руската окупација, но одби да соработува со руските сили, јави ДПА. Стремусов рече дека Колихаев е „херој на нацистичкото милје“ и дека придонел многу да ѝ наштети на „денацификацијата“ на Украина.

Според неговата помошничка Галина Љашевска, Колихаев бил приведен од Националната гарда на ФСБ и руското внатрешно разузнавање по средбата со други поранешни членови на градскиот совет. Таа го опиша неговото притворање како киднапирање.

Украинска правда ја цитираше нејзината изјава дека во вторникот наутро поранешниот градоначалник отишол во една од локалните канцеларии каде што продолжуваат да работат други претставници на локалната власт. „Штом излегол од автомобилот, бил приведен од вооружени лица од Руската гарда а поточно ФСБ. Заплениле хард дискови од компјутери, ги отвориле сите сефови, барале документи. За тоа време, Колихаев беше врзан со лисици под вооружена стража во друга канцеларија“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img