15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Руските весници се појавуваат на киосците во Латвија: Независното новинарство не е замолчено

НАЈЧИТАНО

Пилот изданието на новиот руски независен дневен весник што го започнаа новинари исфрлени од опозицискиот весник Новаја газета пристигна на киосците во Латвија и за Денот на победата во Русија, 9 мај, ќе сведочи дека Москва не успеала да го замолчи независното новинарство.

Новаја газета, чиј главен уредник е добитникот на Нобеловата награда за мир Дмитриј Муратов, кон крајот на март објави дека повеќе нема да се објавува на интернет и во печатена форма во Русија додека не заврши интервенцијата во Украина, додека Кремљ го заостри својот став за критичните гласови.

Нов весник наречен Новаја Газета. „Европа“ е публикација основана од слободни руски новинари кои беа принудени да ја напуштат земјата. Тие ги изразуваат своите независни ставови за војната во Украина и за настаните во Русија“, изјави Ригас Вилни, втората по големина група печатени медиуми во Латвија.

Кирил Мартинов, поранешен заменик на Дмитриј Муратов, е директор на листата, која е објавена на руски и латвиски, а ќе се појави на киосците во петок. „Кога руската пропаганда ќе го претвори 9 мај (Денот на победата над нацистичка Германија во 1945 година) во свој ден, „Новаја газета“ ќе биде знак на киосците што ќе сведочи дека не успеале да не затворат“, изјави Мартинов за латвиското јавно радио. „Се надевам дека копиите од списокот ќе го најдат патот до Русија, барем илегално“, додаде тој.

Насловните страници на новото издание на латвиски и руски ќе бидат различни, а содржината ќе биде иста. Тој ќе донесе сведоштва за животот под руска окупација во Керсон и извештаи од Харков и Буча.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО