17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Рускиот милијардер Олег Тинков ја осуди „безумната“ руска војна во Украина

НАЈЧИТАНО

Рускиот милијардер Олег Тинков, основач на онлајн банката Тинкоф, голем успех на финтек во последниве години, во вторникот ја осуди „безумната“ руска војна во Украина и го повика Западот да помогне да се запре „масакрот“.

„Деведесет проценти од Русите се ПРОТИВ таа војна“, напиша 54-годишниот Тинков на Инстаграм, истакнувајќи дека „оваа безумна војна НИКОЈ не носи корист“ затоа што „гинат невини луѓе и војници“.

Тинкоф банка, основана во 2006 година, вели дека денес има околу 20 милиони клиенти.

Тинков, кој го напушти извршниот директор на банката во 2020 година, е на списокот на лица под британски санкции во врска со руската инвазија на Украина.

„Кога мамурлакот се разбуди наутро, генералите сфатија дека имаат војска која не е за џабе“, рече Тинков во вторникот, додавајќи: „А колку може да биде добра армијата ако ништо друго не работи во земја која се гуши во непотизам и службеност?”

Ова е една од најострите критики за руската воена офанзива во Украина во режија на руски бизнисмен.

„Почитуван „колективен“ Запад, ве молам дајте му можност на Путин чесно да се повлече и да стави крај на овој масакр. Ве молиме бидете разумни и хумани“, додаде Тинков на англиски во пораката објавена на Инстаграм.

Тинкоф банка излезе со соопштение во кое нагласува дека нема да ја коментира „личната позиција“ на Олег Тинков, потсетувајќи дека милијардерот повеќе не носи деловни одлуки во банката.

Тој не е вработен во Тинкоф, долго време не е во Русија, а во последно време е преокупиран со своето здравје“, се вели во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО