18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Рускиот гигант е импресиониран со македонскиот стратег

НАЈЧИТАНО

Емил Рајковиќ е новиот тренер на кошаркарскиот тим на ЦСКА Москва, објавено е на официјалната страница на руската екипа.

– Нов тренер на нашиот тим ќе биде 43-годишниот македонски стручњак Емил Рајковиќ. Договорот беше потпишан до крајот на сезоната – 2023/24 – вели претседателот на најславниот кошаркарски клуб од Русија, Андреј Ватутин.

Тој посочи дека македонскиот тренер долго време бил следен од скаутите на ЦСКА.

Досега имавме неколку разговори само на видео повик и бевме импресионирани од кошаркарската формација на Емил, неговата страст и амбиција, неговата желба да го изгради тимот, да ја изгради „хемијата“ потребна за победа и да се поврзе со играчот. Иако неговата биографија сè уште нема искуство во „големи“ клубови, забележлива е способноста за резултат, надминување на тешкотиите и очигледен напредок како специјалист Еден од факторите на овој напредок е желбата да се совлада рускиот јазик, кој Емил веќе добро го зборува. Дополнително, во последните четири сезони, Рајковиќ работеше во екипите на ВТБ лигата, што е особено важно сега кога нема да настапуваме во Евролигата. Посакуваме Емил брзо да се навикне на новото место и да стане коавтор на нови големи победи на ЦСКА. За возврат, клубот ќе направи сè што е можно тренерот да се чувствува како дел од клупското семејство – изјави Ватутин.
Тој посочи дека се очекува во текот на следната недела Рајковиќ да дојде во Москва. Инаку од ЦСКА ја пренесоа и изјавата на македонскиот тренер.
– Голема е честа, но, истовремено, голема одговорност да се биде главен тренер на еден толку славен клуб со голема историја како ЦСКА, особено во пресрет на 100-годишнината. Многу сум горд на поканата и ја ценам довербата на управата на ЦСКА и сопствениците на клубот, компанијата „Норникел“. Заедно ќе работиме со голема посветеност, за да се осигураме тимот да игра модерна и спектакуларна кошарка која ќе биде интересна за нашите нави Воедно, ќе се фокусираме на победа на секој натпревар и ќе ги развиваме нашите играчи за да го достигнат својот полн потенцијал – се вели во изјавата на Рајковиќ.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО