14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Рускиот генерал се заканува со бомбардирање на нуклеарната централа: „Ве предупредивме“

НАЈЧИТАНО

Руски генерал рече дека нуклеарната војна е на маса во тековната војна со Украина.

Генерал-мајор Валериј Василјев изјави дека Русија ја разнесе нуклеарната централа Запорожје и дека тој командува со гарнизонот, објави во понеделникот Телеграмскиот канал на украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом.

Василиев изјави дека нуклеарната централа „ќе биде руска земја или изгорена земја“.

„Не го криеме тоа од непријателот. Ги предупредивме. Непријателот знае дека објектот ќе биде руски или ничиј. Подготвени сме за последиците од овој чекор. А вие, воини-ослободители, мора да разберете дека нема друг пат. И ако има најстроги наредби, мора чесно да ги исполниме“, рече Васиљев.

Руските воени единици претходно ја презедоа контролата врз објектот, а веста доаѓа по информациите дека руските сили оштетиле три сензори за радијација и повредиле работници во објектот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече гранатирањето на најголемата нуклеарна централа во Европа „руски нуклеарен терор“. Ова не се првите руски нуклеарни закани, пишува Newsweek.

На целата ситуација реагираше и генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси, кој бара пристап до нуклеарните централи за да ја процени ситуацијата.

„Крајно сум загрижен поради гранатирањето на најголемата нуклеарна централа во Европа, што го нагласува многу реалниот ризик од нуклеарна катастрофа што може да го загрози јавното здравје и животната средина во Украина и пошироко“, рече Гроси.

Во последниот објавен извештај за статусот на нуклеарната централа Запорожје, МААЕ соопшти дека гранатирањето забележано во саботата предизвикало одредена штета, но дека достапните мерења на радијацијата продолжиле да покажуваат нормални нивоа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО