7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Рускиот вицепремиер: Се е можно во животот, освен што ЕУ го отфрла рускиот гас

НАЈЧИТАНО

„Европа нема да може да најде замена за рускиот гас во следните пет години“, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак во интервју за „Русија 1“, пренесува руската новинска агенција РИА Новости.

-„Проценете сами: што се однесува до гасната индустрија, ние снабдуваме околу 200 милијарди кубни метри гас, додека Европа троши 500 милијарди кубни метри – речиси 60 отсто од извозот. Дефинитивно нема што да го замени за една година, за три или за пет години“, рече Новак.

Тој додаде дека се е можно во овој живот, но целосното отфрлање на руската енергија од страна на Европа е еден вид апокалиптично сценарио.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО