21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Рускиот бизнисмен делумно го модерира процесот меѓу Киев и Москва

НАЈЧИТАНО

Украина смета дека рускиот бизнисмен Роман Абрамович е ефикасен посредник меѓу Киев и Москва кој помага да се спречат недоразбирањата меѓу двете страни, изјави денеска украинскиот преговарач Михаил Подољак.

– Во медиумите одамна е познато дека тој е исклучително ефикасен посредник меѓу делегациите и оти делумно го модерира процесот за да се избегнат недоразбирања на самиот почеток – рече Подољак.

Украинскиот преговарач, исто така, ги отфрли како шпекулации „теориите на заговор дека Абрамович бил отруен пред неколку недели“, велејќи дека таквите извештаи имале за цел да извршат притисок врз делегациите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО