23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Рускиот амбасадор: ЕУ ќе ја купува нашата нафта – преку трети земји

НАЈЧИТАНО

Европа ќе продолжи да купува руска нафта преку трети земји откако ЕУ ќе воведе ембарго, предвидува рускиот пратеник Владимир Јабаров.

Тој за РИА Новости изјави дека европските лидери се „малку луди“.

„Тој вели дека нема да купуваат нафта од нас. Па, не го купувајте, нема да ви го наметнеме. Ќе продолжите да го купувате, само преку трети земји. „Нафтата ни е иста, само поскапа“, рече тој.

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во Европскиот парламент го најави шестиот пакет санкции против Русија, кои земјите од Унијата треба да ги усогласат во наредните денови. Пакетот вклучува постепено намалување на зависноста од руската нафта, санкции за руските воени службеници кои извршиле воени злосторства во Буча и Мариупол, исклучување на најголемата руска Збербанк од платниот систем SWIFT и три главни државни руски кабелски, сателитски и интернет радиодифузери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО