9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Руска новинарка уапсена на Косово: „Постои сомневање дека би можела да биде шпион“

НАЈЧИТАНО

Косово ја уапси руската новинарка Дарија Асламова на граница под сомнение дека е шпион, изјави косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свецла, додавајќи дека во моментов се обидуваат да ги утврдат „нејзините намери“.

„Многу земји докажаа дека таа била ангажирана во шпионажа за руската воена разузнавачка служба и се преправала дека е новинарка“, рече Свекла во саботата.

Ројтерс не можеше да ги потврди наводите на Свецла.

Асламова, која работи за рускиот таблоид Комсомољскаја Правда, рече дека е ослободена и дека сега е во српскиот град Рашка, објави нејзината новинска агенција.

Асламова и Комсомољскаја Правда не ги коментираа обвинувањата на Косово против неа.

Свекла на својата Фејсбук страница објави неколку фотографии од новинарката со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и една со сирискиот претседател Башар ал Асад.

Русија е главниот сојузник на Србија и исто како и Белград е против независноста на Косово.

Тензиите меѓу косовските соседи од западен Балкан и Србија се разгореа неодамна и го достигнаа својот врв минатата недела, откако Косово рече дека ќе ги обврзе Србите кои живеат на северот на земјата и користат српски регистарски таблички да поднесат барања за таблички издадени од институциите во Приштина. Тоа сега е одложено.

Во друг инцидент, полицијата во саботата соопшти дека една од нивните патроли во близина на српската граница била нападната на северот на земјата, каде владеат етнички конфликти и шверцерски активности.

„Нејзиниот обид да влезе во нашата земја, што се совпаѓа со развојот на настаните на северот на земјата, јасно докажува дека Русија се приклучила на српската пропаганда со цел да ја дестабилизира нашата земја“, рече тој.

Косово им се приклучи на Европската унија и САД во осудата на руската инвазија на Украина и веќе воведе санкции.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО