17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Руската пацифичка флота започна големи поморски вежби, каде учествуваат над 40 воени бродови и 20 авиони

НАЈЧИТАНО

Руската пацифичка флота започна големи поморски вежби, каде учествуваат над 40 воени бродови и 20 авиони, соопшти руското Министерството за одбрана.
Предвидено е вежбите да траат до 10 јуни.

„Рускиот команден брод „Маршал Крилов“, фрегата „Маршал Шапошников“ и група големи противподморнички бродови и корвети, мали противподморнички бродови, миночистачи, ракетни чамци и помошни бродови, ќе дејствуваат во одредени подрачја на Тихи Океан за време на вежбите“, се наведува во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО