14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Руската армија распореди ракетни фрлачи во нуклеарната централа во Запорожје

НАЈЧИТАНО

Руската армија распореди ракетни фрлачи на локацијата на нуклеарната централа во Запорожје, на југот на Украина, од каде што изведува напади врз регионот на Никопол, изјави шефот на Енергоатом, компанијата која управува со централата.

„Руските окупатори инсталираа ракетни системи на територијата на нуклеарната централа Запорожје и оттаму го напаѓаат квартот Никопол“, изјави вчера претседателот на Енергоатом Петро Котин на Телеграма.

Тој додаде дека ситуацијата во електраната е исклучително тензична и дека тензиите растат од ден на ден.

„Окупаторите носат машини таму, вклучително и ракетни системи со кои веќе пукаа преку Днепар и на територијата на Никопол“, 80 километри југозападно од Запорожје, рече Котин.

Тој изјави дека 500 руски војници се уште се на локацијата на фабриката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО