17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Руската армија нема да упаѓа во последното упориште во Мариупол

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин го откажал нападот врз фабриката за челик Азовстал во Мариупол, пренесува руската агенција ТАСС.

– Главниот командант издаде наредба за откажување на нападот. Нема напади, сите го гледаме тоа. Ескалации се случуваат кога екстремистите излегуваат и се обидуваат да заземат огнена позиција, но ние ги неутрализираме таквите обиди многу брзо – изјавил портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Претходно пред јавноста се обрати и градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко кој рече дека во зоната на челичарницата „Азовстал“ се водат жестоки борби. Тој додаде дека Киев изгубил контакт со украинските борци кои биле заробени во објектот кој се смета за последно упориште во градот Мариупол, пренесува Ројтерс.

Да потсетиме, денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека руската армија ја презела контролата над Мариупол.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО