2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Русија ја укина регистрацијата на 15 странски организации

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руското Министерство за правда во денешното соопштение соопшти дека ја укинало регистрацијата на 15 странски организации, вклучително и на „Амнести интернешенел„ и на „Хјуман рајтс воч“, јавија западните медиуми.

Руските филијали на овие организации, во кои е вклучена и „Фондацијата Карнеги за меѓународен мир“, се „исклучени од официјалниот регистар на странски невладини организации поради прекршување на постојното законодавство во Руската Федерација“, се наведува во соопштението на руското Министерство за правда.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Украински медиуми: Пропагаторот на Путин бил силуван од Чеченци

Руската новинарка на режимот Олга Зенкова била силувана од чеченски борци во Украина, меѓу кои наводно бил и внукот на лидерот Рамзан Кадиров. Во јавноста...

Ер Србија повторно лета за Каиро

Ер Србија објави дека ќе воспостави директни летови меѓу Белград и Каиро од 15 мај 2023 година. До главниот град на Египет, српската национална...

Комесар: Бројот за социјално осигурување открива премногу лични информации

Комесарот за информирање од јавно значење, Милан Мариновиќ, изјави дека матичниот број открива премногу информации за луѓето и дека може да се замени со...
spot_img
spot_img
spot_img