16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Русија ја обвинува Украина за гранатирање на цивили

НАЈЧИТАНО

Руското Министерство за одбрана соопшти дека украинските сили гранатирале цели во украинскиот јужен регион Херсон.

Во соопштението се наведува дека украинските сили гранатирале училиште, градинка и гробиштата во селата Киселивка и Широка Баклка, во Керсон.
Украинските власти сè уште не одговориле на обвинувањата од Москва.

Градот Керсон е заземен од руската армија, а постојаната контрола ќе ги зголеми способностите на Русија за напредување кон северна и западна Украина и ќе ја подобри безбедноста на руската контрола над Крим.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО