5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Русија ја бомбардира Украина со проектили откако Киев ги надигра западните тенкови

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русија утринава лансираше бран ракети кон Украина, при што загина најмалку едно лице, еден ден откако западните земји објавија дека ќе испратат модерни тенкови во Киев.

Москва бурно реагираше на германските и американските најави, а во минатото одговараше на очигледните успеси на Украина со воздушни напади кои оставија милиони без струја, топлина и вода.

Украинската војска соопшти дека ги соборила сите 24 дронови испратени од Русија, вклучително и 15 низ главниот град.

Но, набргу потоа, алармите за воздушен напад се огласија низ Украина додека луѓето одеа на работа, а високи функционери рекоа дека противвоздушната одбрана ги соборувала дојдовните проектили.

Воздушни напади
Кремљ денеска соопшти дека ветената испорака на тенкови за Украина ја гледа како „директна вмешаност“ на САД и Европа во 11-месечниот конфликт, што САД и ЕУ го негираат.

Во главниот град многу луѓе се сокриле во подземните метро станици. Градоначалникот Виталиј Кличко изјави дека едно лице загинало, а две се ранети кога проектилот погодил нестанбени згради на југот на градот.

Воената администрација на Киев соопшти дека биле соборени повеќе од 15 проектили истрелани кон Киев, но граѓаните биле повикани да останат во засолништа.

ДТЕК, најголемиот приватен производител на енергија во Украина, објави дека спроведува итни прекини на струја во Киев, околниот регион, како и во регионите Одеса и Дњепропетровск поради непосредна опасност.

Во Одеса, пристаништето на Црното Море кое УНЕСКО го прогласи за место „Светско наследство во опасност“ во средата, руските ракетни напади ја оштетија енергетската инфраструктура, соопшти воената администрација на областа.

Обид да се скрши моралот
Според Ројтерс, западните аналитичари веруваат дека нападите врз украинските градови претставуваат повеќе обид да се скрши моралот отколку стратешка кампања.

Се очекува двете страни да започнат нови копнени офанзиви напролет, а Украина побара стотици модерни тенкови со надеж дека ќе ги искористи за да ги пробие руските одбранбени линии и да ја врати окупираната територија на југ и исток.

И Украина и Русија до сега првенствено се потпираа на тенковите Т-72 од советската ера.

„Сега клучот е брзината и количината. Брзина во обуката на нашите сили, брзина во снабдувањето со тенкови за Украина. Бројки за поддршка на тенкови“, рече претседателот Володимир Зеленски во своето видео обраќање доцна во средата.

Зеленски рече дека разговарал со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и побарал ракети и авиони со долг дострел.

Сојузниците на Украина веќе обезбедија воена поддршка во вредност од милијарди долари, вклучително и софистицирани американски ракетни системи кои помогнаа да се сврти бранот на војната во изминатите шест месеци.

Соединетите Американски Држави беа претпазливи во врска со испраќањето на своите потешки за одржување тенкови Абрамс, но мораа да го сменат курсот за да ја убедат Германија да ги испрати своите полесни за управување тенкови Леопард од германско производство во Украина.

Германија ќе испрати почетна група од 14 тенкови од своите залихи, наведувајќи дека тие би можеле да бидат оперативни за три до четири месеци и ќе одобри испораки од европските земји.
Леопард е систем што секоја членка на НАТО може да го опслужува, а екипажот и механичарите можат да тренираат заедно на еден модел, изјави украинскиот воен експерт Виктор Кевљук за ТВ Еспресо.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека тенковите 31 М1 Абрамс што ќе ги обезбеди Вашингтон не претставуваат „никаква офанзивна закана“ за Русија.

Сепак, Сергеј Нечаев, рускиот амбасадор во Германија, ја нарече одлуката на Берлин „исклучително опасна“ во средата, велејќи дека таа „го подигнува конфликтот на ново ниво на конфронтација“.

Борба во источна Украина
Откако ја нападна Украина на 24 февруари минатата година, Русија ги префрли своите јавно наведени цели од „деназификација“ и „демилитаризација“ на својот сосед кон соочување со наводно агресивната и експанзионистичка алијанса на НАТО предводена од САД.

Во руската инвазија, илјадници цивили беа убиени, милиони луѓе беа протерани од своите домови, а градовите беа претворени во урнатини.

Најтешките борби досега се водат околу Бахмут, град во источна Украина со предвоена популација од 70.000 луѓе, каде што беа забележани некои од најбруталните борби во војната.

Украинската армија објави дека Русија напаѓа „со цел да го заземе целиот регион на Доњецк и без оглед на сопствените жртви“.

Гувернерот на Доњецк, назначен од Русија, во средата изјави дека единиците на руската платеничка армија Вагнер напредуваат во Бахмут, со борби на периферијата и во соседните градови кои неодамна беа под контрола на Украина.

Новинарите на Ројтерс не можеа да ги потврдат извештаите од бојното поле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img