13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Русија тврди дека уништила лансери С-300 во Украина

НАЈЧИТАНО

Русија го уништи противракетниот систем С-300 во Украина, кој Киев го доби од европска земја, објави во понеделник руското Министерство за одбрана, тврдејќи дека руски војници собориле и два авиони СУ-25.

Министерството тврди дека ракетите од руски калибар истрелани во неделата уништиле четири фрлачи С-300 скриени во хангар во предградието на градот Днипро.

Во нападот биле погодени 25 украински војници, соопшти руското Министерство за одбрана.

Русија во своето соопштение не наведува која европска земја го испорачала С-300.

Словачка, која донираше таков систем на Украина, во неделата ги негираше наводите дека системот бил засегнат и тврдеше дека руската објава е лажна.

Руските сили, исто така, соборија два украински авиони Су-25 во близина на градот Изум и уништија две складишта за муниција, едното во близина на јужниот град Миколаев, соопшти руското Министерство за одбрана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО