2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Русија со посебен декрет ја презема контролата врз електраната во Запорожје

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша декрет со кој и се наложува на руската влада формално да ја преземе контролата врз украинската нуклеарна централа Запорожје и да ја претвори во „федерална сопственост“.

Нуклеарната централа, најголемата во Европа, е под контрола на руските сили, но до сега таму работеше украински персонал.

Неговата близина до линијата на фронтот предизвикува меѓународната јавност да се плаши од нуклеарна катастрофа.

Веднаш по таа објава, шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, кој планираше да ги посети Киев и Москва оваа недела, објави дека заминува во главниот град на Украина за да разговара за формирање заштитна зона околу растение.

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на украинска територија, која минатата недела беше анектирана од Русија.

Москва и Киев веќе неколку месеци меѓусебно се обвинуваат за бомбашки напади во близина на електраната, а со тоа расте и стравот од повторување на катастрофата што се случи во Чернобил во 1986 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО