7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Русија соопшти дека ќе ја прекине испораката на гас за Европа по одлуката на Г7

НАЈЧИТАНО

„Одбивањето на земјите-членки на Г7 да го платат гасот во рубли ќе доведе до прекин на испораката на гас во Европа“, соопшти Русија, пренесува РИА Новости.

Да потсетиме, група од седум големи економии (Г7) го одби барањето на Москва да го плати рускиот гас во рубли. Германскиот министер за енергетика рече дека исполнувањето на барањата би било „еднострано и јасно кршење на постоечките договори“, пренесува Sky News.

Претходно во понеделникот, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така коментираше што би можело да се случи доколку земјите одбијат да платат за рускиот гас во рубли.

„Сигурно е дека нема да доставуваме гас бесплатно. Ова може да се каже со апсолутно убедување. Меѓутоа, во нашата ситуација тоа е тешко возможно и тешко е намерно да се вклучиме во паневропска добротворна организација“, рече Песков.

Тој потврди дека Москва ќе почне да продава нафта во Југоисточна Азија доколку Европа одбие да купи руски суровини.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО